Redaktor | Fotograf

Samochody od BMW M same w sobie kojarzą się ze znakomitymi osiągami. Niezależnie czy mowa o najsłabszym, ale jednocześnie najlżejszym M2 2023, czy o ogromnym i niesamowicie mocnym BMW XM. Wszystkie z nich zapewniają wrażenia z jazdy. Jednak co jeśli porównać między sobą tak różne od siebie modele? Wygra brutalna moc czy niska masa?

Najnowsze BMW M2 2023 to bez wątpienia jedno z najciekawszych aut w gamie marki. Choć model nie jest już tak lekki jak poprzednik, nadal zapewnia sporo frajdy z jazdy. Na drugim końcu skali modeli BMW M stoi ogromny SUV XM. Zapewnia on niesamowitą moc dzięki układowi hybrydowemu, jednak jest też bardzo ciężki. Teoretycznie porównywanie tak odmiennych aut nie ma najmniejszego sensu, jednak dlaczego tego nie zrobić? Rezultat jest co najmniej zaskakujący, zwłaszcza patrząc na dysproporcje mocy pomiędzy dwoma modelami.

Na papierze, różnica mocy między dwoma modelami to aż 193 konie mechaniczne. BMW M2 2023 rozwija moc 460 koni, podczas gdy BMW XM aż 653 konie. Ogromny flagowy SUV bawarskiej marki ma pod maską układ hybrydowy łączący moc spalinowego V8 i jednostek elektrycznych. Jednocześnie korzysta z napędu MxDrive. BMW M2 korzysta ze znacznie lżejszego rozwiązania. Jest to klasyczny silnik 3.0 R6, a napęd trafia jedynie na tylną oś. Obydwa auta posiadają 8-biegowy automat, jednak M2 można zamówić także z 6-biegową skrzynią manualną.

BMW M2 2023 vs BMW XM - niska masa czy brutalna moc?

Równie ciekawie jest pod względem masy. XM to ogromny SUV, który ma ciężkie baterie i duży silnik V8. Jego masa to aż 2710 kilogramów. BMW M2 to przy nim piórko, ponieważ waży aż o tonę mniej, czyli 1700 kilogramów. Jednak czy znacznie niższa masa pozwoli odrobić znaczną różnicę mocy i napęd na cztery koła? Możliwe, że M2 nadgoni różnicę dopiero po jakimś czasie, gdy w końcu złapie trakcję. Przekonajcie się jednak sami oglądając najnowszy wyścig na kanale carwow.

Film: Carwow

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *