Przepisanie OC to, zgodnie z polskim prawem, czynność, która powinna towarzyszyć zawarciu umowy kupna-sprzedaży. Sprzedający przekazuje nowemu właścicielowi polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym, a ten może kontynuować dotychczasowe ubezpieczenie aż do jego wygaśnięcia lub zdecydować się na wypowiedzenie umowy i wykupienie innej. Z czym wiąże się przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela?
1. Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?
2. Przepisanie ubezpieczenia OC – co warto wiedzieć?
3. Co po sprzedaży pojazdu? Wskazówki
Przepisanie OC po zakupie samochodu nie jest skomplikowaną procedurą. Sprawdź szczegóły na: http://ubezpiecz-auto.biz/.
Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?
Nabywca pojazdu ma prawo oczekiwać, że dotychczasowy właściciel przedstawi mu dokument potwierdzający ubezpieczenie OC, jednak wcale nie jest skazany na konieczność oczekiwania na dostarczenie takiej informacji. Każdy może samodzielnie sprawdzić, czy dane auto ma obowiązującą polisę oraz w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym została ona wykupiona. Można to zrobić na dwa sposoby.
Pierwsza metoda to sprawdzenie danych w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy wprowadzić numer rejestracyjny i numer VIN oraz aktualną datę, aby uzyskać dane o numerze polisy, marce i modelu samochodu oraz nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło ubezpieczenie OC. Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży auta warto zajrzeć także do bazy CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Po podaniu numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji uzyskasz wiele danych, między innymi dane techniczne.
Przepisanie ubezpieczenia OC – co warto wiedzieć?
Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela jest całkowicie darmowe, jednak trzeba liczyć się z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe zechce dokonać rekalkulacji składki. Kiedy tak się stanie? Najczęściej dotyczy to sytuacji, gdy występuje duża dysproporcja pomiędzy doświadczeniem kierowców, na przykład: gdy poprzedni właściciel miał sporo zniżek, a nowy jest dopiero początkujący. Nie zawsze jednak zmiana jest na niekorzyść. Niekiedy nabywca może zapłacić mniej od poprzedniego właściciela, co dodatkowo pociągnie za sobą również zwrot nadpłaconych pieniędzy.
Co po sprzedaży pojazdu? Wskazówki
Warto wiedzieć, że kupujący nie ma obowiązku kontynuowania dotychczasowej polisy, dlatego też przepisanie polisy OC często jest tylko jednym z etapów. Nowy właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę w każdym momencie jej trwania. Należy też pamiętać, że nie przedłuża się ona automatycznie po zakończeniu. Po kontynuacji umowy zawartej przez poprzedniego właściciela samochodu, aktualny właściciel musi podpisać nową. Jeśli tego nie zrobi, grożą mu kary związane z przerwą w ubezpieczeniu.
Ciekawym przypadkiem jest sytuacja, w której polisa OC była opłacana ratalnie. Jeżeli decyzja nowego właściciela pojazdu będzie związana z kontynuacją przejętego ubezpieczenia, przejmuje on na siebie obowiązek uregulowania rat, które pozostały do spłaty. Z tego też względu eksperci polecają ustalić takie szczegóły już na etapie podpisywania umowy sprzedaży.
Większość kupujących samochody z drugiej ręki rozważa sens kontynuacji polisy głównie ze względu na wysokość ewentualnej dopłaty. Warto jednak zwrócić uwagę również na kwestię gromadzenia zniżek – dotyczy to przede wszystkim młodych, niedoświadczonych kierowców, których staż za kółkiem nie pozwolił na wypracowanie własnej historii. Jeśli zdecydują się oni na kontynuację OC, na które zdecydował się dotychczasowy właściciel pojazdu, przeważnie ubezpieczyciel nie przyzna za ten okres zniżek.
Zastanawiasz się jak wygląda przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela? Mamy dla Ciebie odpowiedź – SPRAWDŹ
Założyciel | Redaktor naczelny
Pasjonat motoryzacji i marketingu – wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.