Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Nie ulega wątpliwości, że podróżowanie motocyklem musi być przede wszystkim bezpieczne. Im większe osiągi dwukołowca i szybsza jazda, tym bardziej trzeba zadbać o komfort oraz ochronę ciała kierowcy. Zbroja motocyklowa i buzery pomagają w osiągnięciu tego celu. Sprawdźmy więc, czym się charakteryzują i dlaczego nie powinno się na nich oszczędzać.

Zalety zbroi motocyklowej

Można powiedzieć, że zbroja to kompozyt. Składa się z pojedynczych protektorów, których celem jest kompleksowa ochrona klatki piersiowej, pleców, ramion i łokci. Jednocześnie taki motocyklowy pancerz gwarantuje dobry zakres ruchu w czasie jazdy, jak i podczas postoju. Jest to możliwe dzięki wytrzymałej siatce, na której zostały ułożone poszczególne elementy konstrukcji. Elastyczność połączona z wygodą to bardzo duża zaleta tego typu produktów, które bezproblemowo można kupić w internecie.

Zbroja motocyklowa dobrze przylega do ciała. Motocykliści lubiący sportową jazdę doceniają też jej wygląd. Producenci dbają o to, aby tego rodzaju odzież ochronna nie była zbyt masywna mimo licznych protektorów. W efekcie pancerz podkreśla sylwetkę osoby, która go nosi. Osiąga się dzięki temu profesjonalny wygląd, który idealnie pasuje do zwrotnych ścigaczy, jak i wytrzymałych motocykli crossowych.

Zbroja motocyklowa: najlepsza ochrona na wyczynową jazdę!

Jak wybrać zbroję motocyklową?

Przede wszystkim należy szukać kompletnego pancerza. Najbardziej popularne kategorie ochraniaczy często wiążą się z dość poważnym kompromisem. Pojedyncze protektory motocyklowe mogą być tanie, ale nie będą w stanie zapewnić ochrony na całej długości kręgosłupa. Pełna zbroja to już zupełnie inna sprawa. Nie znaczy to jednak, że każdy produkt tego typu sprawdzi się w takim samym stopniu. Rodzaj sprzętu, renoma producenta, czy odpowiednio dobrany rozmiar – to wszystko ma znaczenie.

Idealne dopasowanie zbroi motocyklowej to podstawa. Nie może być ani za ciasna, ani za luźna. Zawsze trzeba przymierzyć pancerz w sklepie, a jeśli kupuje się go online, to należy dokładnie sprawdzić opis rozmiaru. Część modeli ma do dyspozycji paski regulujące szerokość oraz wysokość pasa biodrowego, dzięki którym istnieje możliwość lepszego dopasowania. Warto zwrócić na to uwagę podczas przeglądania ofert. To samo trzeba powiedzieć o wadze produktu. Jedne zbroje są cięższe od innych, ale niekoniecznie będą przez to bardziej funkcjonalne. Lżejsze pancerze wykonane z nowocześniejszych materiałów z powodzeniem przechodzą nawet najbardziej wymagające testy bezpieczeństwa potwierdzone certyfikatem.

Poza rozmiarem dobór pancerza musi być odpowiedni do stylu jazdy oraz aktywności osoby, która będzie z niego korzystać. Czasami nawet może się okazać, że świetna kurtka motocyklowa po prostu wystarczy. Należy więc dobrze przeanalizować swoje potrzeby i na tej podstawie kupić odzież.

Buzer na klatkę piersiową

Buzery motocyklowe to lżejszy typ „uzbrojenia”, które najczęściej ma formę kamizelki – nie posiada ramion. Oznacza to, że tego rodzaju ochraniacz zabezpiecza przede wszystkim tułów kierowcy ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa. Ważną funkcją buzera jest także ochrona przed kamieniami, które są odrzucane przez maszyny jadące z przodu. Podczas wyścigu, gdy duże prędkości są koniecznością, odrzucone elementy podłoża mogą być naprawdę groźne.

Taki zaawansowany pancerz wybierany jest przez osoby, które chcą mieć zwiększoną swobodę ramion. Siłą rzeczy buzery są też lżejsze od zbroi, niemniej mają podobne właściwości ochronne. Dlatego cieszą się powodzeniem wśród motocyklistów crossowych, niemniej pozostali miłośnicy dwukołowców również często po nie sięgają.

Ile kosztują zbroje motocyklowe?

Ceny są zróżnicowane, ale nie tak wysokie, jakby się można było spodziewać. Kompletną zbroję motocyklową da się kupić już za niewiele ponad 200 zł i będzie to produkt dobrej firmy Adrenaline, który można obejrzeć na stronie https://www.intermotors.pl/oferta/buzery-zbroje-5010759~93554. Pod tym adresem znajduje się również świetna zbroja Alpinestars Vector Tech Protection Jacket w cenie 1 179 złotych. Jak widać, nie są to zbyt duże pieniądze, zważywszy na stopień ochrony, jaki można za ich pomocą kupić.

Szukanie oszczędności w odzieży ochronnej nie jest zalecane. Mówi się, że każda złotówka wydana na pancerz to niższy koszt leczenia ewentualnych urazów. Takie podejście do sprawy ma sporo sensu i przekonali się o tym wszyscy ci, którzy postanowili zrezygnować z kupna dobrej jakości pancerzy. Biorąc pod uwagę niezbyt wygórowaną cenę nowych produktów, zachęcamy także do rezygnacji z kupna sprzętu używanego. Tak naprawdę nie wiadomo, co się z nim działo, jakie upadki ma za sobą, czy właściciel o niego dbał… Zdecydowanie lepiej jest dołożyć parę groszy i kupić nowy pancerz.

Zbroja motocyklowa nie jest droga, a jednak dostarcza bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie. Jest też komfortowa i nie przeszkadza podczas jazdy. Również tzw. miękka zbroja, czyli buzer, który przypomina pancerną kamizelkę.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *