Ubezpieczenie OC to forma ochrony finansowej, którą powinien być objęty każdy zarejestrowany w Polsce samochód. Każdy kierowca, który chce uniknąć problemów i kar finansowych, powinien pilnować terminów polis i w odpowiednim momencie je przedłużyć. Co jednak w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie wykupić ubezpieczenia i podpisać umowy? Czy ktoś inny może zrobić to w naszym imieniu?
Zgodnie z obowiązującym prawem, które weszło w życie wraz z ustawą o ubezpieczeniach komunikacyjnych w 2003 roku, każdy pojazd, który został zarejestrowany w Polsce powinien posiadać aktywną polisę OC. Polisa ta stanowi ochronę finansową zarówno dla sprawców stłuczek i wypadków (dzięki niej nie będą musieli naprawiać strat, wykorzystując własne fundusze), jak i osób poszkodowanych (które dzięki funduszowi odszkodowawczemu będą miały pewność, że pieniądze na pokrycie strat zostaną im wypłacone).
Polisę ubezpieczeniową podpisuje się na rok. Stawki również kalkulowane są w perspektywie rocznej.
Towarzystwa ubezpieczeniowe, obliczając ceny polis (które są indywidualne i nie takie same dla wszystkich kierowców), analizują zbiór informacji dotyczących bezpośrednio samochodu, jak i jego właściciela.
Czy w takim razie właściciel musi również bezpośrednio i osobiście podpisać umowę ubezpieczeniową?
Ubezpieczenie OC samochodu – czy może to za nas zrobić ktoś inny?
W życiu jak to w życiu – bywają różne sytuacje. Często coś potrafi nam wypaść w najmniej oczekiwanym momencie. Niejednemu kierowcy zdarzyło się nie mieć czasu na to, by ubezpieczyć swój samochód, właśnie z uwagi na niespodziewane wydarzenia zbiegające się w czasie z ostatnim dniem ważności dotychczasowej polisy. Na szczęście istnieje możliwość upoważnienia innej osoby, która w naszym imieniu wykupi odpowiedni pakiet ubezpieczeniowy. Dzięki takiemu wyjściu możemy być spokojni o nasze portfele! Przecież nawet jeden dzień braku aktywnej polisy OC może skończyć się niemałą grzywną.
Kogo możemy upoważnić do wykupienia za nas ubezpieczenia samochodu?
Nie istnieją żadne przepisy, które konkretnie wskazywałyby stopień pokrewieństwa czy znajomości, jaki powinien istnieć między nami a osobą, którą chcemy upoważnić do wykupienia w naszym imieniu polisy ubezpieczeniowej. Umowę może podpisać za nas zarówno członek rodziny, przyjaciel czy znajomy. W branży ubezpieczeniowej nie brakuje również osób, które zajmują się tego typu usługami zawodowo. Pamiętajmy jednak, by osoba, której udzielimy upoważnienia, była sprawdzona i zaufana.
Jak powinno wyglądać upoważnienie?
Tego typu upoważnienie w prosty sposób znajdziemy w Internecie. Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy skorzystać z gotowej formuły, możemy samodzielnie sformułować pismo. Pamiętajmy jednak, by zawierało w sobie kluczowe elementy takie jak:
- informację o tym, kto jest osobą ubezpieczającą (upoważnioną), a kto ubezpieczaną – w dokumencie powinniśmy zawrzeć imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL, numer i serię dowodów osobistych, a także numery telefonów i adresy e-mail,
- informację o tym, jaki pojazd jest przedmiotem ubezpieczenia – należy podać jego markę, model, numer rejestracyjny, a także numer VIN,
- miejscowość i datę,
- czytelne podpisy obu osób – ubezpieczającej i ubezpieczanej, które będą potwierdzały zawarcie owego upoważnienia.
Osoba upoważniona powinna przyjść do oddziału ubezpieczyciela z powyższym dokumentem oraz z dokumentem potwierdzającym jej tożsamość. Wówczas będzie mogła podpisać polisę ubezpieczeniową w imieniu faktycznego właściciela pojazdu.
W życiu bywają różne sytuacje – niespodziewane wyjazdy służbowe, choroby i tym podobne. Zdarza się, że mają miejsce w terminach niewygodnych – na przykład w momencie, w którym powinniśmy zająć się przedłużeniem polisy ubezpieczeniowej samochodu. Na szczęście istnieje opcja upoważnienia osoby trzeciej do zrobienia tego za nas. Pamiętajmy jednak, by była to osoba zaufana.
Założyciel | Redaktor naczelny
Pasjonat motoryzacji i marketingu – wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.