Ponieważ nasz kraj leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, mamy okazję doświadczać zarówno upalnego lata, jak i mroźnej zimy. Dla kierowców oznacza to jedno: konieczność wymiany opon. Przyczepność pojazdu to jeden z najważniejszych aspektów bezpiecznej jazdy. Kiedy należy wymienić opony na letnie? Jak wybrać odpowiednie opony? Czy tanie opony letnie mogą być dobre? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Opony letnie – kiedy należy wymienić?
Można przyjąć ogólną zasadę, która mówi, że wymiana opon na letnie powinna nastąpić, gdy temperatury utrzymują się powyżej 7 stopni Celsjusza. Wszystko zależy więc nie tyle od konkretnego miesiąca, co od pogody. Najczęściej opony letnie zakłada się na przełomie marca i kwietnia.
Oczywiście opony letnie w dobrym stanie i właściwie przechowywane można założyć ponownie po kolejnej zimie. Niemniej przed ich założeniem trzeba zwracać baczną uwagę na ich stan. Opony niewłaściwie przechowywane np. na słońcu szybko dotyka zjawisko tzw. siatki starzeniowej – czyli mikropęknięć gumy oraz utraty koloru. Dodatkowo może się okazać, że w czasie jesiennej wymiany opon wulkanizator nie zweryfikował wysokości bieżnika. Zużyta opona, z niewielką wysokością bieżnika, to bezwzględny sygnał o konieczności jej wymiany. Jazda na takich oponach jest niebezpieczna, a ponadto zabroniona – można zapłacić mandat.
Opona może również ulec uszkodzeniom wskutek intensywnej eksploatacji na przestrzeni kilku sezonów np. jazdy z przeładowanym samochodem. Takie opony nie oferują swoich fabrycznych parametrów – co więcej mogą stanowić zagrożenie na drodze. Oczywiście można poprosić specjalistę podczas wymiany opon czy też przeglądu technicznego pojazdu, aby zweryfikował czy opony nadają się do dalszego użytkowania.
Jeśli opony są w dobrym stanie, to spokojnie można ich używać przez około 5 lat. Po tym czasie zaleca się jednak wymienić opony letnie, ponieważ zwyczajnie podlegają procesom związanym z upływem czasu i starzenia.
Opony letnie występują w różnych rozmiarach. Zawsze pamiętaj, że dobierając opony do swojego samochodu należy kierować się parametrami podanymi przez producenta auta. Do takich zaliczymy: rozmiar opon, indeks nośności oraz indeks prędkości. Dzięki temu zachowasz gwarancję na pojazd, bezpieczeństwo oraz możliwość wykorzystania w pełni potencjału swojego pojazdu i opon. Obecnie najpopularniejsze są opony letnie 16 cali, jednak do wyboru masz także każdy inny rozmiar opony.
Opony zimowe a letnie opony – czym się różnią?
Podstawowa różnica to składniki, z jakich wytwarzane są opony. Tak jedne, jak i drugie, są oczywiście produkowane ze specjalnej mieszanki gumowej. Jednakże różni się ona składem, co wpływa na parametry opon. Właściwości opon letnich są zgoła inne od właściwości opon zimowych. Opony zimowe mają przecież inne zadanie, aniżeli opony letnie.
Mieszanka opon letnich gwarantuje optymalne osiągi w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza. Niekorzystne warunki atmosferyczne (mróz) powodują, że opona letnia twardnieje i traci swoje właściwości. Tym samym – pojazd traci przyczepność i jazda staje się niebezpieczna.
Opona letnia musi się wykazać odpowiednią przyczepnością i efektywnością hamowania – tak na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Lato przynosi różne warunki atmosferyczne, droga często jest mokra po deszczu, natomiast innym razem sucha i rozgrzana.
Z kolei opony zimowe są przystosowane do jazdy podczas niskich temperatur. Zbyt wysokie temperatury powodują nadmierne nagrzanie gumy. Efektem jest uczucie „pływania” pojazdu na drodze, słabsza kontrola nad autem lub nawet poważne uszkodzenie opony. Pamiętajmy też, że używając opon zimowych latem bardzo szybko je zużywamy, więc zimą może się okazać, że potrzebujemy kolejnego nowego kompletu opon.
Ponadto opony zimowe i letnie różnią się bieżnikiem. W zimowych bieżnik jest gęsto pokryty lamelami, natomiast w letnich jest zbudowany ze sztywnych klocków gwarantujących sztywność opony w czasie hamowania i skręcania. Pozwala to znacznie sprawniej manewrować autem na suchej nawierzchni. To dlatego należy dbać o to, aby samochód zawsze był wyposażony w odpowiednie do pogody opony.
Opony klasy średniej czy tanie opony? Gdzie szukać oszczędności?
Nie da się ukryć, że nowe opony to często spory wydatek. Jednak na rynku dostępne są dobrej jakości tanie opony letnie. Ogólnie rzecz biorąc – pod kątem ceny opon letnich – można podzielić je na trzy kategorie: klasa ekonomiczna, klasa średnia oraz klasa premium.
Popularne i cenione przez kierowców modele opon letnich to na przykład:
- Goodride Z107
- Nokian Wetproof
- Dunlop Sport BluResponse
- Uniroyal RainSport 5
- Barum Bravuris 5HM
- Fulda EcoControl HP 2
- Continental PremiumContact 6
- Michelin Primacy 4+
- Bridgestone Turanza T005
- Falken ZIEX ZE310 ECORUN
Nie trzeba decydować się na najdroższe opony klasy premium, by czuć się bezpiecznie na drodze. Przy zakupie opon letnich warto brać pod uwagę aktualne rankingi i zestawienia, które pozwalają ocenić stosunek ceny do jakości i porównać parametry. Istotnym kryterium mogą się okazać wyniki testów, przeprowadzanych przez organizację ADAC oraz Auto Bild. Ranking opon letnich pozwala wybrać optymalny model, dopasowany oczywiście do potrzeb użytkownika, jego stylu jazdy, jak i do rodzaju dróg na których zazwyczaj pojazd się porusza.
Czym kierować się przy wyborze opon letnich?
Cena to nie wszystko, choć oczywiście bardzo często determinuje wybór. Jak już wspominaliśmy – obecnie producenci tańszych opon również przykładają wagę do jakości. Szczególnie można to zauważyć w segmencie opon chińskich które w trakcie testów opon coraz częściej rywalizują na równi z europejską klasą średnią. Wystarczy wiedzieć, na co zwracać uwagę, by wybrać odpowiednie opony. Opony letnie mają za zadanie ograniczyć zużycie paliwa, a zatem ważnym aspektem będzie klasa efektywności paliwowej. Trzeba pomyśleć także nad głośnością opon. Im niższa tym podróżujący mają większy komfort podróży. Istotnym również parametrem jest droga hamowania, Wszystkie te informacje można sprawdzić na etykiecie opony.
Jak zatem widać – opony letnie to dość szeroki segment rynku. Wybór powinien być wypadkową budżetu przeznaczonego na zakup oraz potrzeb kierowcy. Jedno jest pewne: opony letnie należy zakładać każdej wiosny, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Założyciel | Redaktor naczelny
Pasjonat motoryzacji i marketingu – wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.