Redaktor | Fotograf

Manualna skrzynia i Mercedes? Takie połączenie to rzadkość, jednak w kilku modelach marki, jest możliwość zamówienia ręcznej skrzyni. Chodzi konkretnie o najmniejsze samochody w gamie producenta, czyli Klasa A, CLA i Klasa B. Manual jest dostępny jedynie w najsłabszych odmianach tych modeli, co sprawia, że nie jest popularny. W związku z tym, Mercedes planuje powoli wycofywać je z gamy.

Marki premium w ostatnich latach raczej nie kojarzą się z ręcznymi skrzyniami biegów. Każdy preferuje automatyczną skrzynię biegów, a producenci sukcesywnie usuwają z oferty przekładnie manualne. W przypadku Mercedesa, są one dostępne jedynie w najsłabszych odmianach silnikowych modeli CLA, A-Klasy i B-Klasy. Jednak już niedługo się to zmieni, ponieważ Mercedes planuje wycofanie ich z oferty. Nie ma się co dziwić, ponieważ w obecnych czasach popyt na takie przekładnie jest coraz mniejszy.

Mercedes planuje od 2023r. wycofywać manualne skrzynie biegów z oferty

Jednak nie jest to jedyny powód planów wycofania z oferty przekładni manualnej. Wiele osób wybiera taką skrzynię coraz rzadziej, ponieważ znacznie zwiększa się popyt na napędy hybrydowe i elektryczne. W takim przypadku, często nie ma nawet możliwości zastosowania skrzyni manualnej. W związku z rozwojem elektromobilności, również klienci Mercedesa będą coraz częściej wybierali takie wersje na rzecz spalinowych. Nawet w przypadku najsłabszych wersji, opracowanie skrzyń manualnych to również dodatkowe koszty, których każdy, zwłaszcza w ostatnich czasach, woli unikać. Ponadto, manualne przekładnie gorzej współpracują z nowoczesnymi systemami wspomagających kierowanie.

Mercedes planuje od 2023r. wycofywać manualne skrzynie biegów z oferty

Do niedawna, tego typu skrzynie były dostępne w większej ilości modeli. Przykładowo, ręczna przekładnia była dostępna nawet w Klasie C. Nowa generacja modelu, nie oferuje już takiej opcji. Możliwość zamówienia manualnej skrzyni pozostała jedynie w modelach CLA, Klasy A i Klasy B. Jednak już od 2023 roku, Mercedes planuje stopniowe wycofywanie jej z kolejnych modeli. Również pozostałe marki premium podążają drogą Mercedesa. Klienci raczej niechętnie wybierają skrzynie manualne w nowych modelach. Wyjątkiem są oczywiście modele sportowe, przykładowo nowe M3, jednak jest to zupełnie inne podejście.

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *