Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Dwójka młodych uczennic z Żor stworzyła projekt Be Smile, który porusza tematy depresji, fobii społecznej oraz aspołeczności. Edukacyjne materiały grupy cieszą się wielotysięcznymi wyświetleniami.

Aby dobrze zrozumieć założenia projektu Be Smile, należy zacząć od wyjaśnienia kilku podstawowych pojęć.  Depresja to stan, który pojawia się niepostrzeżenie. Człowiek powoli traci poczucie sensu, staje się bierny, nie wykazuje ochoty na żadną aktywność i jedyne, czego pragnie to samotność. Człowiek ma poczucie niezrozumienia przez bliskich, wszystko, co do tej pory przynosiło nam radość, jest dla nas obojętne. Smutek czy dołek psychiczny, w jaki zdarza nam się wpadać od czasu do czasu to normalne elementy codziennego życia emocjonalnego. To naturalna reakcja organizmu na niepowodzenia czy rozczarowania. Kiedy jednak uczucie pustki i rozpaczy zawładnie tobą, nie mija i nie pozwala ci cieszyć się życiem jak dotychczas, może się okazać, że cierpisz na depresję. Smutne i zarazem przerażające jest to, że depresja wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie.

Dla wielu z nas wyjście do sklepu na zakupy, zamówienie telefonicznie pizzy, czy czekanie w kolejce na poczcie nie stanowi większego problemu. Postrzegamy te czynności jako rutynowe elementy naszej codzienności. Nie zamartwiamy się na samą myśl o wyjściu do szkoły czy pracy – traktujemy to jako szarą rzeczywistość. Dla osoby cierpiącej na fobię społeczną wszystkie wymienione wyżej czynności są źródłem silnego lęku, powodują stres i napięcie, a tym samym znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie. Fobia społeczna to rodzaj silnego zaburzenia lękowego, które przejawia się w unikaniu kontaktów z innymi ludźmi. Tej niechęci towarzyszy lęk przed odrzuceniem, wyśmianiem czy skrytykowaniem. Niepokojące jest to, że strach pojawia się nie tylko tuż przed spotkaniem, ale na długo przed tym, zanim w ogóle wyjdziesz z domu. Samo wyobrażenie sobie sytuacji, w której chory musi zjeść w miejscu publicznym, poruszać się środkami komunikacji miejskiej czy wystąpić przed publicznością wywołuje w nim paraliż i ogromny stres.

Projekt Be Smile, czyli czym jest depresja, fobia społeczna i aspołeczność

Dlaczego osoba, która nie jest zainteresowana spotkaniem się z nikim przez dłuższy czas, zawsze odmawia, szuka wymówek jest nazywana: introwertykiem, dziwakiem, samotnikiem. Prawda jest taka, że ​​ta osoba może zmagać się z aspołecznością. Osoby aspołeczne mają trudności lub nie są zainteresowane integracją, uczestnictwem w zadaniach grupowych i budowaniem relacji między innymi. Odmawiają wspólnego wyjścia do kina, restauracji, uczestniczenia w imprezach firmowych, integracyjnych, spotkaniach ze znajomymi, szkoleniach, uroczystościach rodzinnych itd. Krótko mówiąc, ci ludzie wolą samotność ponad wszystko inne. Chociaż ci ludzie są postrzegani jako dziwni, nieśmiali, a nawet aroganccy, są wspaniałymi osobami, ale potrzebują zrozumienia u innych. U kogoś, kto jest aspołeczny, czasami diagnozuje się inne zaburzenia psychiczne takie jak fobia społeczna lub depresja

Wiele osób używa tych pojęć, nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji oraz znaczenia, dlatego przedstawiamy wam grupę Be Smile, która naszym zdaniem, zasługuje na szansę dotarcia do szerokiego grona odbiorców.

W skład grupy wchodzą Hanna Filipiak oraz Nicole Lenert – uczennice I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Karola Miarki w Żorach, które poprzez Social Media i różne formy przekazu chcą edukować społeczeństwo na tematy, na które wciąż za mało się mówi m.in depresja, aspołeczność oraz fobia społeczna. Grupa prężnie działa na Facebooku, Instagramie czy TikToku, dzieląc się tam sporą dawką przydatnych informacji, które mogą mieć wpływ na nasze codziennie życie oraz tworząc bezpieczną przestrzeń dla followersów. Działania dziewczyn spotykają się z pozytywnym odzewem, co tylko napędza je do dalszego działania.

Grupa ma w planach zorganizowanie cyklu bezpłatnych spotkań z psychologiem dla młodzieży z żorskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Mimo młodego wieku dziewczyny mają dużą wiedzę na temat zdrowia psychicznego i cechują się pracowitością i empatią. Należy również zaznaczyć iż te młode osoby nawiązały owocną współpracę z Akademią Nauki i Rozwoju w Żorach, co jest dużym sukcesem dla nich.

Dziewczyny oprócz angażowania się w projekt społeczny również w życiu prywatnym są wolontariuszkami. Biorą udział w projektach lokalnych oraz ogólnopolskich. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pomimo młodego wieku dziewczyny angażują się w projekt społeczny, który ma za zadanie zmianę nawyków i pomoc innym stawiają jako główny swój cel. Daje to jednocześnie nadzieję, że młode pokolenie Polaków będzie przygotowane na zmiany kulturowe jakie niesie za sobą globalizacja i postęp technologiczny. Omawiany projekt jest realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Social Media projektu Be Smile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *