Każdy kierowca stanie w końcu przed wyborem – opony nowe czy używane? Na co postawić? Jak wybrać odpowiednie ogumienie?
Nieraz w życiu każdy z nas stoi przed dylematem, na jakie opony lepiej postawić – nowe czy używane? Zarówno wybór opon nowych, jak i używanych ma swoje wady i zalety, a decyzja o wyborze jest kwestią indywidualną. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu opon nowych i używanych i jak sprawdzić, które z nich będą lepszym wyborem? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru opon samochodowych, przeczytaj poniższy artykuł.
Po czym poznać, że opony samochodowe są nowe
Na jakość nowej opony wpływa w szczególności wysokość bieżnika. Nowa opona ma maksymalną wartość bieżnika podczas badania jej głębokościomierzem. Drugim istotnym czynnikiem jest rok jej produkcji. Wiek opony oznaczany jest na jej boku jako 4-cyfrowa liczba. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, w którym powstała opona, a kolejne dwie to rok.
Jak wybrać nowe ogumienie?
Pierwsze, na co staramy się zwracać uwagę podczas poszukiwania nowego zestawu opon, jest rozmiar, jaki potrzebujemy. Ten najbardziej popularny to 205/55 R 16. Nie oznacza to jednak, że ten właśnie rozmiar jest idealny dla twojego pojazdu. W takiej chwili najlepiej sugerować się rozmiarem poprzednich opon. Oprócz rozmiaru warto poświęcić chwilę na skontrolowanie:
- głośności podczas użytkowania kompletu opon,
- oporu toczenia,
- funkcjonowania opony na mokrej nawierzchni.
Nie zawsze jednak jest to równoważne. Często trzeba zrezygnować z jednego pozytywnego czynnika na rzecz bezpieczeństwa.
Czy istnieje gwarancja na używane opony?
Owszem, niekiedy udzielana jest gwarancja na używane opony. Jednak wszystko zależy od danej firmy, która zajmuję się ich sprzedażą. Niekiedy gwarancja jest przyznawana, uwzględniając tylko szkody, które były zauważone podczas montażu.
Opony używane — na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim podczas kupna opon używanych powinno się zwrócić uwagę na wiek ogumienia. Maksymalnie może to być to 10 lat. Jednak takich opon nie warto już kupować, ponieważ straciły one na swojej wartości. Co więcej, kiedy komplet opon skończy 11 lat, nie będą mogły być użytkowane na polskich drogach. Najlepiej, gdy takie opony mają maksymalnie 3 lub 4 lata. Wiek takich opon wpływa na ich twardość, im jest on większa, tym gorsza jest reakcja trakcyjna.
Opony używane w dobrym stanie
To szczególnie te, które nie przekraczają 5 mm wysokości bieżnika. Według polskiego prawa głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1.6 mm. Gdy ta wartość zostanie przekroczona, niestety, ale opona nadaje się jedynie do zutylizowania. W przypadku głębokości 5 mm to jest to wartość minimalna dla wygody, ponieważ poniżej tej wartości, opona nie będzie w stanie wygrzebać się ze śniegu. Oprócz wysokości bieżnika należy skontrolować równomierność jego zużycia. Jeśli samochód, na którym wcześniej były używane miał źle ustawioną zbieżność, bieżnik będzie bardziej zniszczony z jednej strony.
Opony nowe czy używane
Podczas zakupu nowego kompletu opon należy rozważyć jak, gdzie i ile będziemy poruszać się samochodem. Dlatego, że opony używane świetnie się sprawdzą dla kierowców, którzy planują poruszać się po mieście. Dodatkowo na używane opony można postawić w momencie, gdy chcemy nauczyć się jeździć, ponieważ i tak zostaną one zniszczone prędzej czy później. Nowe opony samochodowe, to komfort korzystania, nie należy się przejmować oraz sprawdzać, w jakim roku zostały wyprodukowane. Na jakiej wysokości znajduje się obecnie bieżnik czy w jakim stanie zużycia jest. Nowe opony to wygoda, ale jednocześnie większy koszt ponoszony przez kierowcę.
Założyciel | Redaktor naczelny
Pasjonat motoryzacji i marketingu – wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.