Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Wyruszając na motocyklową wyprawę, trzeba być gotowym na różne scenariusze. Mocniejszy wiatr, zacinający deszcz czy nagły chłód to normalne warunki pogodowe, szczególnie na początku sezonu. Istnieje wiele sposobów na ochronę ciała przed wychłodzeniem i przemoknięciem, a jednym z nich jest membrana. Czym jest, jaką rolę spełnia i które ubrania z membraną będą dla Ciebie idealne?

Motocykliści podróżujący na turystycznych maszynach, wybierający się w dalsze trasy, nie są w stanie wyobrazić sobie wyjazdu bez membrany. Jej funkcja jest w praktyce nieoceniona, dając ogromne poczucie komfortu i bezpieczeństwa kierowcy jednośladu. 

Czym jest membrana w odzieży motocyklowej i jaką funkcję pełni? 

Membrana to specjalna warstwa materiału, wykonana z wentylowanej, odpornej na warunki atmosferyczne tkaniny. Odpowiednio dopasowuje się do ciała użytkownika, tworząc coś w rodzaju bariery, której nie da się pokonać, a jednocześnie – da się opuścić.  

Jaką funkcję spełnia membrana w odzieży motocyklowej? To wodoodporna powłoka, która zabezpiecza motocyklistę przed przemoknięciem. Odpowiednio wykonana membrana ograniczy też wpływ wiatru na temperaturę ciała, zabezpieczając przed chłodem i mocnymi podmuchami. Z drugiej strony, wysokiej klasy struktura pozwala skórze na pełne oddychanie i cyrkulację powietrza.  

Odzież z membraną nadaje się więc do jazdy w różnych warunkach pogodowych. Skutecznie odprowadza parę, reguluje temperaturę ciała i nie dopuści do przemoknięcia – najlepsze membrany mogą zabezpieczyć Cię nawet przed bardzo intensywnym wiatrem czy deszczem. 

Odzież motocyklowa – z membraną czy bez?

Jakiego rodzaju membranę spotkasz we współczesnych ubraniach na motocykl? 

Istnieje kilka rodzajów membrany motocyklowej. Podstawowy podział związany jest z mocowaniem tej warstwy w ubraniach. Membrana stała jest zintegrowana z odzieżą i nie da się jej wypiąć. Jej stałe umiejscowienie ma swoje zalety – zapewnia skuteczną ochronę i nie przesunie się w trakcie jazdy. Z drugiej strony, przy naprawdę słonecznej pogodzie i wysokiej temperaturze, trzeba będzie zmieniać cały zestaw odzieży. Jazda w membranie będzie dla Ciebie zbyt niekomfortowa.  

Drugi typ to membrana wypinana. Możesz ją odseparować od ubrania w każdym momencie. Jej zaletą z pewnością jest wszechstronność. Wystarczy odpiąć ją w czasie upału i ruszyć w dalszą drogę. Tego typu warstwa nie jest jednak przystosowana do bardzo intensywnych opadów. Może obciążyć ubranie w taki sposób, że trudno będzie z niego korzystać w trakcie jazdy. 

Membrany podzielimy także ze względu na stosowane technologie. Producenci ubrań motocyklowych wykorzystują takie tkaniny, jak GORE-TEX (rozciągnięty politetrafluoroetylen – bardzo wodoszczelny, wiatroszczelny i świetnie oddychający), SYMPATEX (elastyczny, rozciągliwy, lekki) czy wiele innych. Praktycznie cały czas producenci ubrań rozwijają możliwości takich powłok, czego dowodem są np. spodnie Rebelhorn z membraną Reissa, wyjątkowo skutecznie chroniącą użytkownika przed opadami i wiatrem. 

Zalety i przydatność ubrań z membraną 

Wszystkie korzyści wynikające z używania membrany docenisz, gdy wyjedziesz bez niej na dalszą wyprawę, a po drodze spotka Cię np. intensywny deszcz. Ubrania szybko przemokną, a komfortowa jazda stanie się praktycznie niemożliwa. W takiej sytuacji najpierw będziesz musiał wysuszyć odzież. Chociaż warstwa nie zabezpiecza samych ubrań (te nadal będą mokre), to wilgoć nie przedostanie się pod skórę, co gwarantuje komfortową jazdę i możliwość wysuszenia odzieży np. na postoju. Membrana nie dopuści do zmoknięcia, skutecznie osłaniając Cię przed deszczem. Jest wygodna w noszeniu i nie wymaga zabierania ze sobą dodatkowego kompletu ubrań przeciwdeszczowych. Zapewnia także skuteczną ochronę przed wiatrem czy chłodem. 

Jaką odzież z membraną możemy polecić? Zacznijmy najpierw od górnej. Kurtki motocyklowe z membraną to bardzo popularne modele. Nadają się do jazdy po mieście lub poza nim. Przykładem jest m.in. DAINESE CARVE MASTER 2 D-AIR GORE-TEX – wysokiej klasy kurtka z powłoką z GORE-TEX, nadająca się nawet na dalekie trasy. Świetnie odprowadza wilgoć i zapewnia poczucie komfortu w trakcie jazdy. 

Pamiętaj, że wychłodzenie nóg może całkowicie uniemożliwić dalszą podróż motocyklem. Z tego względu spodnie motocyklowe w wielu przypadkach również mają specjalną membranę. Przykładowo odzież z serii SPIDI NETRUNNER posiada wypinaną powłokę, która chroni użytkownika przed przemoczeniem w trakcie jazdy.  

Czy warto mieć odzież z membraną? Jeżeli jeździsz poza miasto i nie chcesz szybko przemoknąć lub przemarznąć – z pewnością tak. To alternatywa dla wożenia specjalnych ubrań przeciwdeszczowych. Podczas zakupu zdecyduj, czy ubrania mają mieć membranę wypinaną czy stałą i dobierz odpowiednią technologię. Pamiętaj, że komfort jazdy jest niezwykle istotny, gdyż ostatecznie wpływa również na Twoje bezpieczeństwo. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *