Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Niemcy od lipca do grudnia 2020 roku sprawują prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i właśnie zgłosili projekt wprowadzenia opłat drogowych

Temat opłat i podatków jest bardzo burzliwy. Obecnie są w Europie takie kraje, gdzie za jazdę autostradą nie musimy płacić. Oczywiście nie należy tutaj brać pod uwagę przepraw przez mosty czy przejazdów przez tunele, bo to całkiem inna sprawa. Dla przykładu w Niemczech motocykle, samochody osobowe i dostawcze do 7,5 tony nie muszą uiszczać opłaty. Teraz ma się to jednak zmienić w całej Europie. Zgodnie z najnowszym pomysłem wniesionym przez Niemcy, które sprawują prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, w ciągu najbliższych 8 lat wszystkie kraje Unii Europejskiej mają pobierać opłatę za przejazd autostradą.

Niemcy

Co jednak z krajami, które już takie opłaty mają wprowadzone? Tutaj Reuters cytuje słowa niemieckiego ministra transportu, Andreasa Scheuera: „Jeśli chodzi o państwa członkowskie, które już ustanowiły system opłat, opłaty drogowe lub opłaty za użytkowanie będą pobierane na wszystkie pojazdy z wyjątkiem autokarów i autobusów”. Wszystko wydaje się proste, ale pojawia się tutaj sprawa sprzed roku, kiedy to Niemcy chciały wprowadzić opłatę dla kierowców zza granicy i uznano wtedy, że takie działanie byłoby niezgodne z przepisami Unii Europejskiej. Pojawia się również kwestia ochrony klimatu i dbania o środowisko, bo teoretycznie właśnie temu ma służyć taka opłata.

Niemcy

Jeśli projekt faktycznie doczeka się realizacji to wdrożenie systemu opłat może potrwać nawet 8 lat. Pozostaje jeszcze kwestia sposobu pobierania opłat, bo jak widać po przykładzie polskich dróg, bramki nie są najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się winiety lub tzw. e-winieta, która działa chociażby na terenie Rumunii. Mamy nadzieję, że w Radzie Unii Europejskiej znajdą jakieś skuteczne rozwiązanie i może jednolity system dla całej UE byłby kluczem? Jedna platforma, na której kupujemy winiety po podaniu numerów rejestracyjnych i zaznaczeniu interesującego nas odcinka drogi? Warto to przemyśleć i się nad tym zastanowić.

Niemcy

Foto. Pixabay

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *