Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Planując np. wakacyjny wyjazd i długą trasę po autostradzie, niektórzy kierowcy mogą odczuwać pewien dyskomfort. Większość z nas porusza się bowiem na co dzień po mieście. Dlatego w poniższym tekście skupimy się na kilku kluczowych zasadach, które zapewnią nam bezpieczną jazdę. Jazda autostradą wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, aby uniknąć niebezpieczeństw oraz zapewnić komfortowe warunki dla siebie i innych uczestników ruchu. Zapraszamy do lektury.

Bezpieczna jazda autostradą – czyli jaka?

Bezpieczna jazda autostradą to nie tylko przestrzeganie ograniczeń prędkości czy zachowanie odpowiedniego odstępu od innych pojazdów. To również umiejętność dostosowania prędkości do warunków atmosferycznych oraz obowiązujących przepisów o ruchu drogowym. Pamiętajmy także o korzystaniu z prawego pasa jako głównego pasa ruchu oraz o informowaniu z wyprzedzeniem innych kierowców o naszych manewrach za pomocą świateł. Poniżej zebraliśmy kluczowe naszym zdaniem zasady, do których powinien stosować się każdy kierujący pojazdem.

Zadbaj o odpowiednią ilość paliwa przed wjazdem na autostradę

Przed wjazdem na autostradę warto upewnić się, czy nasz samochód ma wystarczającą ilość paliwa. Wprawdzie na Polskich autostradach spotkamy stacje benzynowe, ale są one nie co kilka kilometrów jak w mieście, ale np. co 50 km lub więcej w zależności od odcinka. Konieczność nagłego szukania stacji benzynowej lub zjazdu z autostrady w celu zatankowania może powodować niepotrzebną nerwowość w trakcie podróży, a nawet nieuzasadnione zagrożenie dla innych uczestników ruchu, gdy nagle zaczniemy hamować, aby nie przeoczyć najbliższego zjazdu.

Pas rozbiegowy, czyli jak bezpiecznie włączyć się do ruchu na autostradzie?

Włączając się do ruchu na autostradzie z pasa rozbiegowego, pamiętajmy o zachowaniu w miarę możliwości płynnej jazdy oraz o unikaniu gwałtownych manewrów podczas włączania się do ruchu pojazdów poruszających się często z maksymalną prędkością 140 km/h. Już samo bezpieczne włączenie się do głównego pasa ruchu to jedna z kluczowym umiejętności bezpiecznej jazdy autostradą.

Jedź głównie prawym pasem

Podstawową zasadą jazdy autostradą jest utrzymywanie się na prawym pasie jako głównym pasie ruchu. Jazda lewym pasem powinna służyć nam jedynie do wyprzedzania, a nie do stałej jazdy. Dbajmy o to, aby jechać bezpiecznie i przewidywalnie tzn. zmieniajmy pas na lewy tylko na chwilę po czym wracajmy na prawo. To zapewni płynność jazdy innym kierowcom, którzy jadą szybciej niż pozostali.

Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych oraz obowiązujących przepisów

Niezależnie od tego, że maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h, należy dostosować ją do aktualnych warunków drogowych oraz miejscowych jej zmian w formie ograniczenia prędkości. Pamiętajmy, że bezpieczna jazda autostradą to całokształt naszego zachowania na drodze w szczególności umiejętność reagowania na zmieniające się warunki. Więcej informacji dostarcza strona autostrady.com.pl

Zachowaj odpowiednią odległość od innych pojazdów

Jazda po mieście to zupełnie co innego niż jazda po drogach szybkiego ruchu i autostradach. Dlatego, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na autostradzie, należy pamiętać o tym, aby zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego nas pojazdu. Takie utrzymanie bezpiecznego odstępu nie wymaga od nas wiele, a zapewnia duży komfort jazdy. W razie nagłego hamowania auta przed nami zyskujemy bezcenne metry na uniknięcie kolizji.

Pamiętaj, że na autostradzie obowiązuje zakaz zatrzymywania

Ważną zasadą jazdy autostradą jest przestrzeganie zakazu zatrzymywania się na autostradzie, chyba że zachodzi taka konieczność związana np. z awarią pojazdu lub nagłym pogorszeniem samopoczucia kierowcy. W przypadku zatrzymania włącz światła awaryjne, ustaw trójkąt ostrzegawczy i załóż kamizelkę odblaskową, która uczyni Cię lepiej widocznym.

Jazda autostradą - o czym należy pamiętać?

Informuj z wyprzedzeniem za pomocą świateł manewr wyprzedzania lub zjazdu z autostrady

Jednym z głównych grzechów mniej doświadczonych kierowców jest zbyt późne używanie świateł bądź nagła zmiana pasa. Dlatego podczas wyprzedzania lub zjeżdżania z autostrady, pamiętajmy o informowaniu innych kierowców o naszych zamiarach za pomocą kierunkowskazów z kilkusekundowym wyprzedzeniem. To pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji i zapewni płynny ruch drogowy.

Podsumowanie

Jak widać, jazda samochodem może być bardzo przyjemna i bezpieczna o ile dostosujemy się do pewnych zasad. Bezpieczna jazda po autostradzie to nie tylko przestrzeganie przepisów drogowych, ale przede wszystkim świadoma i odpowiedzialna postawa za kierownicą. Wysoka prędkość i dość monotonna jazda nie powinny w żadnym razie uśpić naszej czujności. Pamiętajmy, że zarówno przed nami, jak i za nami porusza się mnóstwo aut. Dlatego każdy manewr musi być odpowiednio wcześnie zapowiedziany za sprawą kierunkowskazów. Dzięki temu mamy wszelkie szanse na to, że podróż minie szybko i sprawnie, a my będziemy mogli cieszyć się pobytem w naszym miejscu docelowym.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *