Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Sytuacja na drodze bywa bardzo napięta. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do stłuczki. Jednak, gdy przyjedzie policja, sprawca może chcieć przerzucić winę na Ciebie. W takich sytuacjach przydaje się nagranie z wideorejestratora.

Wybór kamery samochodowej ma wpływ na jakość obrazu czy dostępne funkcje. Umożliwia to rejestrowanie obrazu, który ułatwia np. odczytanie rejestracji sprawcy lub innych szczegółów, umożliwiających pomoc policji w jego ustaleniu. Jeśli chcesz mieć pewność, że nic nie umknie organom ścigania, a osoba, która doprowadziła do wypadku, poniesie konsekwencje, warto wyposażyć się w dobrej klasy rejestrator wideo.

Jaki obszar chcesz nagrywać?

Na rynku znajdziesz różnego rodzaju wideorejestratory. Kliknij tutaj i przekonaj się, że jest ich całkiem sporo. Jednym z parametrów, które je odróżnia, jest sposób rejestracji obrazu.

Podział kamer ze względu na rejestrowany obszar:

  • Pojedyncza – najpopularniejsze rozwiązanie. Obiektyw rejestruje to, co dzieje się przed maską samochodu. Szerokość kadru jest uzależniona od kąta widzenia obiektywu;
  • Tylny obiektyw – rejestrator ma dwa obiektywy. Jeden rejestruje to, co dzieje się przed samochodem, a drugi w jego wnętrzu. Łatwo udowodnić, kto prowadził samochód, a kto był pasażerem. Rozwiązania stosowane jest przez zawodowych kierowców przewożących ludzi i taksówkarzy;
  • Dwie kamery – tył i przód – poza głównym (podstawowym) rejestratorem, instalujesz drugi na tylnej szybie. Dzięki temu, gdy ktoś uszkodzi Twój samochód z tyłu, będziesz mieć dowód w postaci nagrania sprawcy. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, ale jest bardziej kosztowne i komplikuje montaż.

Zastanawiasz się, jaką kamerkę wybrać? Poznaj najlepsze modele – ranking top 10 wideorejestratorów.

Jakość nagrań. O czym warto pamiętać?

Dostępna na rynku technologia pozwala na rejestrację obrazu w dobrej jakości. Oznacza to, że obraz będzie klarowny, ostry, płynny, dobrze oświetlony i szczegółowy. W przypadku kolizji na drodze każdy szczegół ma znaczenia, zwłaszcza gdy sprawca oddali się z miejsca wypadku.

Na jakość obrazu wpływają:

  • rozdzielczość – im więcej pikseli, tym więcej szczegółów;
  • szybkość nagrywania – ilość klatek na sekundę wpływa na płynność obrazu. Większa liczba zapewnia płynność i brak opóźnień;
  • przysłona – określa ilość światła dochodzącego do obiektywu. W tym wypadku mniejsza wartość przysłony wpływa na lepsze naświetlenie obrazu;
  • pole widzenia – szerokość kadru pozwala na wyeliminowanie martwych stref, a dzięki temu nagrasz większy obszar.

Przy wyborze rejestratora warto zwrócić uwagę na powyższe parametry. Jakość obrazu i jego szczegółowość mogą być kluczowe w udowodnieniu winy, w przypadku kolizji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery samochodowej?

Czynniki poprawiające jakość nagrań

Duże znaczenie na jakość obrazu ma optyka. Często jest to ważniejszy element niż dane techniczne sprzętu. Teoretycznie jakość nagrań możesz porównać na YouTube, ale wiedz, że są one kompresowane. Oznacza to, że nie oddają w pełni jakości nagrania. Twórcy udostępniają także „surowe” nagrania. Warto je pobrać i odtworzyć na komputerze, co pozwoli lepiej określić jakość.

Przy wyborze wideorejestratora sprawdź G-Sensor. Jest to czujnik wstrząsów i przeciążeń, na który obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę. Jego zadaniem jest wykrywanie przeciążeń w momencie stłuczek i kolizji. Jeśli zaprogramujesz w nim wysoką czułość, to system zadziała w chwili gwałtownych manewrów lub nagłego hamowania.

G-Sensor podaje informacje o siłach, jakie pojawiły się w chwili zderzenia pojazdów. W momencie zdarzenia plik chroniony jest przed nadpisaniem i usunięciem. Zwykle przenoszony jest do dedykowanego folderu na karcie pamięci. Pomaga to w ustaleniu, kto faktycznie zawinił i gdzie doszło do zdarzenia.

Tryb parkingowy

Funkcja współpracuje G-Sensorem w trakcie wykrywania wstrząsów. Jeśli zaparkujesz na ulicy lub postoju, to każda próba kradzieży, czy delikatne stuknięcie lub otarcie będą zarejestrowane.

Funkcje trybu parkingowego:

  • wykrywanie postoju – gdy wyłączysz silnik, kamera to wykrywa i przełącza się na jeden z wybranych trybów parkingowych;
  • wykrywanie ruchu – wideorejestrator zaczyna nagrywać obraz, gdy wykryje ruch wokół Twojego samochodu;
  • wykrywanie wstrząsów – stuknięcia w zderzak, drzwi czy otarcie karoserii będą nagrane, a to pozwoli ustalić, skąd wzięło się wgniecenie lub zarysowanie;
  • 24h monitoring – wideorejestrator rejestruje obraz niezależnie od pojawienia się któregoś z powyższych parametrów.

Dla kierowców ważne jest zużycie akumulatora. Nikt nie chce rano przed pracą mieć problemu z uruchomieniem pojazdu. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i jednocześnie na naładowanym akumulatorze, wybierz adapter zasilania (zasilacz ACC). Działa on jak niezależne zasilanie kamery i chroni akumulator przed rozładowaniem. Alternatywą jest powerbank o dużej pojemności.

Wybierając kamerę samochodową, zwróć uwagę na jakość rejestrowanego obrazu, a także funkcje, które go poprawiają. Daje Ci to pewność, że nagranie będzie wyraźne i płynne, co pomoże ustalić sprawcę kolizji drogowej. Co więcej, urządzenia rejestrujące powinno mieć funkcję G-Sensor, która redukuje różnego rodzaju zakłócenia, a w połączeniu z trybem parkingowym, jest „stróżem” Twojego samochodu nawet przez 24 godziny na dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *