Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Vehicle Identification Number, czyli inaczej popularny numer VIN – to właśnie po nim poznajemy historię danego pojazdu. Jak to zrobić, gdzie rozkodować VIN i jakich informacji można nam on udzielić? VIN to księga wiedzy, gdy chcesz kupić samochód.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number, to indywidualny, identyfikacyjny numer danego pojazdu. Każdy pojazd posiada unikalny numer VIN, dlatego gdy uda nam się go rozkodować, mamy pewność, że uzyskane w ten sposób informacje dotyczą tego, a nie innego pojazdu. Z pomocą numeru VIN możemy dowiedzieć się wiele o historii danego pojazdu, o jego kradzieży, wypadkach czy ilości przejechanych kilometrów. Jest to więc prawdziwa skarbnica wiedzy dla osoby, która chce kupić dany samochód.

Czy numer VIN dotyczy samochodów z zagranicy?

Zdecydowanie tak, jednak zależny to również od tego, w którym miejscu chcemy go rozkodować. Istnieje wiele stron i portali, które oferują nam rozkodowanie numeru VIN, jednak nie wszystkie one korzystają z takich samych baz danych. Bazy te mogą być aktualizowane z różną częstotliwością, a do tego mogą dotyczyć samochodów z różnych części świata. Jeżeli więc chcemy zakupić samochód sprowadzony, warto upewnić się, że portal, na którym chcemy sprawdzić numer VIN takiego pojazdu, korzysta z najnowszych baz, obejmujących również Unie Europejską. Są również portale, które korzystają z baz danych zawierających dane np. pojazdów z USA.

Czy sprawdzenie numer VIN kosztuje?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od portalu lub serwisu, gdzie chcemy zweryfikować numer VIN. Miejscem, gdzie będziemy mogli zrobić to za darmo, jest portal Historiaszkod.pl. Po podaniu numeru VIN otrzymamy wiele podstawowych informacji zupełnie za darmo. Zaliczają się do nich np. informacje, czy samochód ma za sobą kolizje lub wypadki, czy też nie. Dopiero w momencie, gdy o wypadkach chcemy dowiedzieć się więcej, musimy wnieść symboliczną opłatę. Portal ten jest jednak znakomity do podstawowej weryfikacji pojazdu. Jeżeli interesują nas tylko samochody bezwypadkowe, spokojnie będziemy mogli zweryfikować ten fakty zupełnie za darmo!

historia szkód

Czy sprzedający podają numer VIN w ogłoszeniach?

Zdecydowanie tak, jest to praktyka coraz popularniejsza. Wszystko ze względu na to, że sprawdzanie numeru VIN jest bardzo popularne. W praktyce więc jeżeli sprzedający nie poda numeru VIN, będzie otrzymywał o niego bardzo wiele zapytań. Większość woli więc mieć spokój i podać numer VIN już w samym ogłoszeniu. W niektórych przypadkach, jak Otomoto.pl, istnieje możliwość sortowania i wyszukiwania pojazdów po tym, czy sprzedający podał numer VIN, czy nie. Korzysta z niej coraz większa liczba osób, wiele z nich nie jest zainteresowanych kupnem samochodu bez sprawdzenia VIN, stąd sprzedający mają kolejny powód, by numer podawać – w innym wypadku nie wyświetlą się w wynikach wyszukiwania wielu osób, którzy zaznaczyli, że chcą otrzymać tylko samochody z podanym w ogłoszeniu numerem VIN.

samochód

Czy sprzedający musi nam podać numer VIN?

Teoretycznie nie, jednak jest to sytuacja wysoce podejrzana. Jak widać, podawanie numeru VIN to prawdziwy standard, a osoby, które nie mają nic do ukrycia, zawsze go podają. Jeżeli numeru VIN nie ma w ogłoszeniu, a sprzedający, pomimo naszej prośby, nie chce nam go podać, lecz np. zachęca do samodzielnych oględzin, powinna zapalić nam się czerwona lampa ostrzegawcza. Może to oznaczać, że samochód nie jest tak idealny, jak prezentuje go sprzedawca, a informacje o tym zdradza właśnie numer VIN. W takim przypadku zachęcamy do zaprzestania rozpatrywania danego pojazdu jako tego, który chcemy kupić, i poszukanie innego, podobnego.

Gdzie znajduje się numer VIN w samochodzie?

Każdy producent w każdym modelu może umieścić numer VIN w innym miejscu. Jest kilka miejsc standardowych, gdzie numer VIN powinien być, jak komora silnika, jednak nie mamy takiej gwarancji. Jeżeli więc chcemy sprawdzić numer VIN na pojeździe, warto sprawdzić w internecie, gdzie dany model ma nabity numer VIN – nie będzie to informacja trudna do znalezienia. Numer VIN będzie znajdował się również w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu.

O czym informuje nas numer VIN?

Numer VIN informuje nas o historii pojazdu, o tym, czy samochód był kradziony, czy ma za sobą wypadki lub kolizje, ile przejechał kilometrów lub jakie miał wyposażenie seryjne. Dodatkowo czeka na nas wiele detali dotyczących samych kolizji – gdzie miały miejsce, kiedy miały miejsce lub ile wynosiła szkoda. Rozkodowanie numeru VIN jest więc znakomitą opcją, by poznać historię danego samochodu lub zweryfikować to, o czym zapewnia nas sprzedający.

samochód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *