Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Zastanawiasz się jak przekazać samochód w rodzinie? Ten proces różni się w zależności od pokrewieństwa pomiędzy członkami rodziny – oto praktyczne porady!

Proces przekazania samochodu członkom rodziny nieco różni się w zależności, kto dokładnie jest osobą obdarowywaną. Inaczej postąpimy w przypadku najbliższych członków rodziny, a inaczej, gdy auto ma zostać u kogoś z naszych dalszych krewnych. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy przekazywaniu auta? Jak i kiedy należy przygotować umowę darowizny samochodu i co powinno się w niej znaleźć? O czym musimy pamiętać także po tym, jak uregulujemy kwestie podatkowe i własnościowe związane z przekazaniem pojazdu?

  1. Jak przekazać samochód w rodzinie – od czego zacząć?
  2. Umowa darowizny samochodu – jak ją sporządzić?
  3. Jak wypełnić umowę darowizny samochodu?
  4. Darowizna samochodu – o czym jeszcze pamiętać?
Jak przekazać samochód w rodzinie?

Jak przekazać samochód w rodzinie – od czego zacząć?

Jeżeli chcemy przekazać nasz samochód innemu członkowi rodziny, musimy się do tego odpowiednio przygotować. W sytuacji, gdy jest to nasz najbliższy krewny – osoba z tzw. I grupy podatkowej – nie zapłacimy od darowizny podatku pod warunkiem zgłoszenia jej do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy. Jednak w każdym innym przypadku musimy pamiętać o tym, że ten przykry obowiązek będzie na nas czekał.

Gdy już wiemy, że na pewno chcemy przekazać auto, musimy również zadbać o wykonanie tej czynności w odpowiedni sposób – za pomocą umowy darowizny. Dotyczy to zarówno dalszych, jak i bliskich członków rodziny: powinniśmy o niej pamiętać w każdym przypadku i zadbać, by została dokładnie przygotowana. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://autoumowa.pl/umowa-darowizny-samochodu-wzor/.

Umowa darowizny samochodu – jak ją sporządzić?

Aby umowa darowizny auta była ważna, musi zawierać konkretne dane. Możemy za to sporządzić ją bez obecności notariusza, chociaż w formie aktu notarialnego również będzie ważna. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie wzoru, których dziesiątki znajdziemy w internecie – w ten sposób będziemy mieć pewność, że nic nie umknie naszej uwadze i że cały dokument zostanie poprawnie wypełniony. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie autoumowa.pl.

Jak przekazać samochód w rodzinie?

Jak wypełnić umowę darowizny samochodu?

Jeżeli chcemy sporządzić umowę darowizny samochodu w poprawny sposób, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co się w niej znajduje. Do najważniejszych punktów zaliczamy kolejno:

  • datę i miejsce, w którym dokument został podpisany;
  • dokładną datę przekazania pojazdu;
  • dane stron umowy: numery PESEL, dowodu osobistego oraz adresy zamieszkania;
  • określenie stopnia pokrewieństwa, co jest niezbędne ze względu na kwestie podatkowe;
  • dokładny opis przekazywanego samochodu wraz ze wskazaniem jego aktualnej wartości;
  • oświadczenie darczyńcy, że pojazd nie jest przedmiotem zabezpieczenia ani nikt nie rości sobie do niego praw;
  • wskazanie, która ze stron poniesie koszty zawieranej umowy;
  • podpisy.

Dopiero tak skonstruowany dokument da nam pewność, że urząd skarbowy nie będzie miał zastrzeżeń, a my będziemy w stanie sprawnie dokonać przekazania i rozliczyć ewentualny podatek od darowizny.

Darowizna samochodu – o czym jeszcze pamiętać?

Kwestie prawne przekazania samochodu to nie jedyna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę przy okazji darowizny. Pamiętajmy, że towarzystwo oferujące nam nasze ubezpieczenie OC musi zostać poinformowane o zmianie w czasie nie dłuższym, niż 14 dni od zawarcia umowy o darowiźnie. Z kolei w przypadku kwestii związanych z przerejestrowaniem pojazdu, mamy 30 dni na to, aby tego dokonać. Dodatkowo w tej kwestii także obdarowujący powinien zgłosić ten fakt do wydziału komunikacji w swoim urzędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *