Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Wycieraczki samochodowe to jeden z podstawowych elementów w każdym aucie, jednak jak powinniśmy o nie dbać? Takie pytanie zadaje sobie wielu kierowców, a My mamy odpowiedź!

Nie ma chyba trudniejszego sezonu dla naszych samochodów niż zima. Obfite opady śniegu, oblodzenie, wszechobecny mróz – to tylko niektóre z przeciwności, z jakimi muszą zmagać się kierowcy. Zimą szczególną uwagę powinniśmy poświęcać nie tylko oponom czy hamulcom, ale również wycieraczkom, które przecież ciągle narażone są na działanie warunków zewnętrznych, a których funkcja – zwłaszcza o tak trudnej porze roku – powinna gwarantować nam bezpieczeństwo podczas jazdy. Zatem jak dbać o wycieraczki samochodowe?

Wycieraczki samochodowe, mimo swoich niewielkich rozmiarów i stosunkowo niskiej ceny, zimą stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego samochodu. Ich sprawne funkcjonowanie jest o tyle ważne, że w okresie zimowym mamy do czynienia z silnymi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem, a czasami nawet gradu. Dodatkowo – powierzchnie drogi często ulegają oblodzeniu, co w połączeniu ze słabą widocznością może być bardzo niebezpieczne.

Dlatego tak ważne jest, by w prawidłowy sposób dbać o nasze wycieraczki w okresie zimowym, wydłużając tym samym ich żywotność i zwiększając wydajność. Tylko jak to zrobić?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, co robić, a czego nie.

3 nawyki, które pomogą Twoim wycieraczkom zimą

Aby cieszyć się przejrzystymi szybami, powinniśmy nauczyć się 3 ważnych nawyków podczas zimy. Oto one:

1) CZYŚĆ SZYBĘ Z LODU SKROBACZKĄ

Bardzo częstym błędem popełnianym przez kierowców, a wynikającym najprawdopodobniej z braku czasu przed wyjazdem do pracy, jest używanie wycieraczek na oblodzonej szybie i traktowanie ich jak skrobaczki do lodu. Niestety, takie praktyki najczęściej kończą się zdeformowaniem gumy wycieraczek, a czasami również uszkodzeniem ramion wycieraczek. Dlatego właśnie dobrze jest wypracować w sobie nawyk czyszczenia szyb z lodu specjalną skrobaczką, która nie dość, że uchroni wycieraczki przed zniszczeniem, to przede wszystkim zdecydowanie efektywniej pozbędzie się oblodzenia, a nam zagwarantuje dobrą widoczność drogi.

2) CHROŃ WYCIERACZKI PRZED PRZYMARZANIEM

Zima to okres ujemnych temperatur, które potrafią mocno uprzykrzyć życie – zwłaszcza rano, gdy spieszymy się do pracy. Chyba każdy z nas zna to uczucie, gdy zastaje swoje wycieraczki przymarznięte do szyby samochodu, a czas nagli. Są jednak na to sposoby!

Oczywiście idealnym wyjściem z sytuacji byłoby pozostawianie samochodu w ciepłym garażu, jednak nie każdy z nas ma taką możliwość. Dobrą praktyką, którą warto stosować, parkując auto na zewnątrz jest izolowanie piór wycieraczek od szyby samochodu. Możemy to robić, na przykład wkładając kawałek tektury pomiędzy gumę a szkło. Tanie, szybkie i proste rozwiązanie – a oszczędność nerwów i porannego czasu – bezcenne!

3) UŻYWAJ SPECJALNYCH PRODUKTÓW

Jeśli jednak zapomnimy o odseparowaniu wycieraczek od szyby, a one zdążą na dobre do niej przymarznąć, nie odrywajmy ich na siłę. W ten sposób możemy co najwyżej przyczynić się do ich uszkodzenia.

Kiedy rozpoczyna się zima, powinniśmy uzupełnić nasze zapasy i zaopatrzyć się w specjalne środki pomagające przetrwać ten trudny sezon. Z pomocą może nadejść profesjonalny odmrażacz – na przykład w spreju. Za jego sprawą w szybki i bezpieczny sposób uwolnimy pióra naszych wycieraczek z lodowej pułapki i szybciej będziemy mogli wyruszyć w drogę.

Zima to dla kierowców i ich samochodów nie najłatwiejszy czas. Zwłaszcza wycieraczki wykonują w tym okresie tytaniczną pracę. Muszą wydajnie ściągać wodę i śnieg z szyb, narażając się przy tym na przymarzanie lub trudne w zwalczeniu oblodzenia na powierzchni szkła. Warto w tym sezonie odpowiednio dbać o pióra. Dzięki przestrzeganiu kilku nawyków, będziemy cieszyli się sprawnym działaniem wycieraczek przez dłuższy czas, a poziom naszego bezpieczeństwa na drodze znacznie się zwiększy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *