Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Zakup pierwszego samochodu to niezwykłe przeżycie, ale wiąże się też z wieloma formalnościami do dopełnienia. Jedną z nich jest obowiązkowy zakup OC. Zobacz, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu pierwszy raz i co warto wziąć pod uwagę.

Pierwsze ubezpieczenie samochodu – co trzeba wziąć pod uwagę?

Kiedy zapadła decyzja o tym, żeby kupić swój pierwszy samochód, pojawia się wiele trudnych decyzji do podjęcia. Trzeba wybrać odpowiedni model i markę, a następnie dopełnić wielu formalności, aby móc legalnie poruszać się po drogach publicznych. Aby zarejestrować swoje auto w wydziale komunikacji, konieczne jest obowiązkowe ubezpieczenie OC. Chroni ono w przypadku spowodowania szkód na drodze, zarówno dotyczących zdrowia i życia, jak i uszkodzeń auta osoby trzeciej. Choć wielu kierowców uważa polisę OC za spory wydatek, jest ona w praktyce bardzo pomocna. Stanowi duże wsparcie finansowe, aby sprawca nie musiał płacić za poszkodowanemu z własnej kieszeni. Zrobi to za niego ubezpieczyciel. 

Ze względu na to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza składkę za OC indywidualnie, pod uwagę brane są różne czynniki. Wśród nich jest wiek kierowcy, jego historia ubezpieczeniowa, marka i model samochodu, pojemność silnika, a nawet miejsce zamieszkania. Wszystkie te aspekty mają wpływ na to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu pierwszy raz. Jeśli Twój wiek nie przekracza 25., a nawet 30. lat lub zdobyłeś prawo jazdy w ciągu ostatnich dwóch lat, koszt za polisę może być wyższy. Dlaczego?

Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że młodzi kierowcy mogą spowodować większą liczbę wypadków na drodze. Nie jest to informacja wyssana z palca, bo statystyki policyjne od kilku lat jasno wskazują, że jest to prawda. Warto jednak upewnić się, kim jest młody kierowca dla danego ubezpieczyciela. Wtedy łatwiej jest zdecydować, gdzie kupić pierwsze ubezpieczenie samochodu.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu pierwszy raz?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu pierwszy raz?

Weźmy pod uwagę ubezpieczenie pierwszego samochodu przez osoby, które urodziły się między 1998 a 2005 rokiem. To właśnie te roczniki są obecnie najczęściej uważane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako grupę młodych kierowców. W naszym zestawieniu przeanalizowaliśmy polisy kupione w CUK Ubezpieczenia od renomowanych towarzystw, m.in.: Warta, PZU, LINK4, Compensa, Uniqa, Benefia czy YCD MTU24.

Średnia cena ubezpieczenia OCŚrednia cena ubezpieczenia OC + NNW + assistanceŚrednia cena ubezpieczenia OC + AC
1042,931168,752627,14

Średnia samej polisy OC w CUK Ubezpieczenia dla młodych kierowców w lutym 2023 roku wyniosła 1042,93 złote. 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu pierwszy raz, które obejmuje nie tylko OC, a pakiety z assistance i NNW? Średnia cena takiego pakietu dla młodych kierowców wyniosła 1168,75 złotych. Jak widzisz, różnice nie są wysokie, a szerszy zakres ochrony może być niezwykle przydatny w praktyce. 

Z kolei średnia cena ubezpieczenia pakietu OC/AC dla młodych kierowców wyniosła 2627,14 złotych.

Gdzie i jak kupić ubezpieczenie samochodu pierwszy raz?

Czy wiesz, jak możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu pierwszego samochodu? Pierwszym krokiem jest porównanie ofert. Dzięki multiagencji CUK Ubezpieczenia nie musisz odwiedzać każdej firmy osobno. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz w kalkulatorze online, a następnie porównasz wszystkie dostępne warianty pod względem ceny składki. Znajdziesz go na stronie internetowej: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac. Jeśli zdecydujesz się na jeden z nich, nie ma problemu, abyś dopełnił formalności online. Płatność odbywa się elektronicznie, zupełnie tak jak w przypadku zakupów internetowych.

Ubezpieczenie samochodu pierwszy raz nie musi obejmować tylko obowiązkowego OC. Choć zakres ochrony tej polisy jest taki sam w każdym towarzystwie, często proponowane są atrakcyjne pakiety z assistance, NNW, Zieloną Kartą, a nawet Auto Casco. Ostatnie ubezpieczenie przydaje się szczególnie osobom, które nie chcą płacić za szkody wyrządzone na własnym samochodzie, np. w razie spowodowanego wypadku, stłuczki czy szkody parkingowej.

Czy można zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu pierwszy raz?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, podstawą do zaoszczędzenia na polisie, jest porównanie cen. Często towarzystwa zwracają uwagę na moc silnika, dlatego kupując ubezpieczenie pierwszego samochodu, można wziąć pod uwagę nieco słabsze samochody. Choć nie będą one imponujące na trasie, mogą okazać się dobrym sposobem na obniżenie ceny składki. Wśród rodzin popularną metodą jest dopisywanie młodego kierowcy jako współwłaściciela, aby budował on już swoją historię ubezpieczeniową. 

bmw m2 cs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *