Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Volvo chce rozpocząć rozmowę na temat prędkości maksymalnej we współczesnych samochodach, bo ta ma duży wpływ na wypadki oraz ich skutki

Pomysł ograniczenia prędkości do 180 km/h (112 mph) budzi spore kontrowersje od samego początku wśród kierowców. Dotychczas ograniczenie w samochodach osobowych było ustawione na 250 km/h przez niemieckich producentów, ale za dopłatą można było przesunąć ogranicznik do 280 km/h czy nawet 305 km/h. Z jednej strony mamy prawo oczekiwać możliwości rozwinięcia takiej prędkości od samochodu, który ma 300 czy 500 KM, ale z drugiej strony, gdzie możemy legalnie taką prędkość rozwinąć? W Polsce jest tylko jedna możliwość i jest to tor wyścigowy, natomiast w Niemczech możemy pojechać z taką prędkością na wybranych odcinkach autostrady. I tutaj w zasadzie kończą się nasze możliwości, co do sprawdzenia tak zwanego vmaxu w naszym samochodzie. Zatem czy Volvo ma słuszność co do ograniczenia na 180 km/h?

Volvo

Niedawno Malin Ekholm, szef Centrum Bezpieczeństwa Volvo Cars, udzielił wywiadu dla Autocar, w którym wyjaśnił stanowisko marki w tej sprawie. Głównym celem ograniczenia prędkości na 180 km/h jest wywołanie dialogu, aby świat wreszcie zaczął poważnie podchodzić do przekraczania prędkości. Jeśli mamy jeździć przepisowo to nie jest nam potrzebna prędkość na poziomie 200 czy 300 km/h. Zdecydowanie powinna nam wystarczyć wartość 180 km/h. Czy jest to idealny środek pomiędzy bezpieczeństwem, a komfortem przemieszczania? Temat dyskusyjny…

„Jest to ograniczenie i naprawdę nie ma powodu, aby jechać z prędkością większą niż 180 km/h. Wszyscy mówią o przekraczaniu prędkości, ale chcieliśmy zrobić coś, by pokazać, że mówimy poważnie. To zainicjuje pogłębiony dialog na ten temat.”

Malin Ekholm, szef Centrum Bezpieczeństwa Volvo Cars
Volvo

Na pewno trzeba zacząć rozmawiać o bezpieczeństwie i prędkości maksymalnej – to nie ulega wątpliwości. Samochody na przestrzeni ostatnich 10 czy 15 lat przeszły wielką rewolucję. Kiedyś moc na poziomie 500 KM była zarezerwowana dla super samochodów, dziś możemy mieć 600 KM w SUV’ie albo rodzinnym kombi. Do tego znacznie poprawił się komfort, stabilność prowadzenia oraz osiągi. Mamy jednak nadzieję, że będą samochody, które będą mogły rozwijać prędkości na poziomie 300 km/h. Może odpowiednie szkolenia dla właścicieli będą kluczem do sukcesu?

Foto. materiały prasowe producenta Źródło. Autocar

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *