Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Zima to czas, w którym samochód został mocno obciążony. Niskie temperatury, sól drogowa i wiele innych czynników mogły solidnie naruszyć dobry stan auta. Dlaczego trzeba szczególnie zadbać o pojazd wiosną?

Wiosna – regeneracja dla samochodu

Kiedy skończy się uciążliwa dla kierowców zima, należy dokładnie sprawdzić stan samochodu. Liczne drobne usterki, które mogły się przydarzyć podczas zimowych wojaży, mogą przerodzić się w poważne awarie. Poświęćmy wolny weekend na to, aby gruntowanie wyczyścić wszystkie zakamarki pojazdu, a także zadbać o jego kondycję techniczną, aby móc poruszać się nim bezpiecznie i bez obaw. 

zadbać o samochód

Wiosenne porządki – nadwozie i podwozie

Generalne porządki samochodu warto zacząć od podwozia. W końcu z dróg znika śnieg i sól drogowa, która jest wrogiem aut. Należy najpierw znaleźć odpowiednie do tego miejsce, czyli kanał lub najazd. Nie tylko sól, lecz także piasek i inne zabrudzenia osadzające się w zakamarkach potrafią przyczynić się do poważnych usterek. Do tego celu warto wybrać szampon z woskiem i myjkę ciśnieniową. Takie połączenie dobrze wyczyści oraz zabezpieczy podwozie przed osadzaniem się kolejnych zanieczyszczeń. Nie ma nic gorszego od korozji, która potrafi poważnie zrujnować stan naszego auta oraz przenosić swoje ogniska na górne części pojazdu. Mając dostęp do spodniej części samochodu, warto przy okazji sprawdzić kondycję koła zapasowego, przewodów instalacyjnych, itp. 

Czas na nadwozie. Tak samo jak na podwoziu, na karoserii znajduje się wiele pozostałości po soli, błocie, kurzu, a także różnych plam, których dokładne usunięcie nie było możliwe w trakcie zimy. Dlatego należy postawić na gruntowne mycie z pomocą odpowiednich środków, które poradzą sobie z mocnymi zabrudzeniami. Wysokiej jakości szampony z pewnością szybko rozprawią się z tego typu brudem. Oczywiście po umyciu i osuszeniu dobrze zastosować wosk, który utrwali efekt, a dodatkowo zabezpieczy karoserię nie tylko przed ponownym osadzaniem się zanieczyszczeń, lecz także promieniowaniem UV, czy wilgocią powodującą korozję. Zarówno woski, jak i inne produkty do pielęgnacji aut znajdziemy na stronie https://www.moje-auto.pl/.

zadbać o samochód

Wpuść wiosnę do kabiny samochodu

W zimie trudno było zadbać o wnętrze samochodu, dlatego po jej zakończeniu można odnieść wrażenie, że kabina jest po prostu nieświeża. To w głównej mierze wilgoć powstała po wnoszeniu śniegu do wnętrza oraz nieustannie włączona klimatyzacja, przyczyniają się do nieprzyjemnej atmosfery. Aby znowu znów można było podróżować w schludnym otoczeniu, należy dokładnie oczyścić tapicerkę, wszystkie plastiki. Pomocne w tym będą różnego rodzaju spraye, które pozostawiają piękny zapach oraz zabezpieczają elementy z tworzyw sztucznych przed osadzaniem się kurzu, oraz odbarwieniami. Oczywiście gruntownego czyszczenia wymagają również dywaniki i podłoga samochodu. 

Nie można zapomnieć również o klimatyzacji. Wiosna to dobry czas na jej odświeżenie. Do tego celu warto wykorzystać specjalne preparaty odgrzybiające i bakteriobójcze oraz środki do czyszczenia nawiewów. Zgromadzone w tych instalacjach nieczystości mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. 

Wiosną należy również pamiętać o wymianie wycieraczek, które po ciężkiej pracy zimą mogą być zużyte. To samo tyczy się opon, jeżeli na wyposażeniu mamy opony całoroczne należy sprawdzić ich bieżnik i ogólny stan. Kropką nad i będzie dokładne wypolerowanie felg i zabezpieczenie ich woskiem oraz gruntowne mycie szyb. 

Jak przygotować motocykl do polskiej zimy? Sprawdź artykuł i dowiedz się więcej na temat tego, co zrobić, aby zimą być przygotowanym na wszystko. 

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *