Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Akumulatory litowo-jonowe nieustannie zyskują na popularności. Ich coraz szersze wykorzystanie wiąże się z szeregiem funkcjonalnych korzyści, których nie dają tradycyjne akumulatory. Wyjaśniamy, dlaczego warto zainwestować w tę dynamicznie rozwijającą się technologię.

Niższa waga, większe bezpieczeństwo

Podobnie do akumulatorów kwasowo-ołowiowych nowych generacji, również technologia Li-Ion nie zawiera ciekłych elektrolitów w firmie swobodnej cieczy. Dodatkowo zamiast ciężkiego ołowiu wykorzystano w niej najlżejszy z metali, czyli lit. W efekcie ogniwa są lekkie, wyjątkowo stabilne, i nie podlegają ryzyku wycieku.

Ze względu na te fizyczne parametry akumulatory litowo-jonowe znalazły zastosowanie przede wszystkim w bateriach do telefonów, laptopów i innego przenośnego sprzętu elektronicznego. Szybko okazało się jednak, że możliwość łączenia dowolnej liczby ogniw Li-Ion stwarza ogromny potencjał również w większych urządzeniach oraz motoryzacji.

Czym różni się akumulator litowo-jonowy od tradycyjnego?

Akumulatory litowo-jonowe: trwałe i wydajne

Poręczne rozmiary, niska waga i odporność na wstrząsy to niejedyne zalety technologii Li-Ion. W nowoczesnych zastosowaniach kluczową funkcję spełnia oczywiście wydajność energetyczna i żywotność baterii. To od nich zależą opłacalność inwestycji i satysfakcja użytkownika.

Mimo kompaktowych rozmiarów akumulatory litowo-jonowe cechują się wysoką gęstością energii oraz wysokim napięciem jednostkowym. Dzięki temu są niezwykle wydajne i w odpowiedniej konfiguracji mogą być wykorzystane nawet jako napęd do samochodów elektrycznych. Jednocześnie, w przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów, nie podlegają łatwo samorozładowaniu, co jest bardzo ważne przy dłuższych okresach przestoju. Sprawdź tutaj ofertę akumulatorów: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/

Kolejną różnicą w porównaniu z tradycyjną technologią jest szybkość ładowania, która zdecydowanie ułatwia użytkowanie sprzętu elektronicznego, urządzeń przemysłowych oraz pojazdów. Nie występuje tu również efekt pamięci, pojawiający się w klasycznych akumulatorach w technologiach niklowych (Ni-Cd, Ni-MH) przy regularnym ładowaniu nierozładowanej do końca baterii. W efekcie akumulatory litowo-jonowe cechuje długoletnia trwałość bez utraty funkcjonalnych parametrów.

Ekologia i wszechstronność w ramach technologii Li-Ion

Uniwersalność ogniw litowo-jonowych pozwoliła rozwinąć szereg produktów dopasowanych do wymogów urządzeń z różnych kategorii. Wamtechnik jest europejskim liderem w branży systemów zasilania i produkcji pakietów bateryjnych oraz akumulatorowych.

W naszej ofercie znajdują się akumulatory litowo-jonowe renomowanych marek o rozmaitych typach konstrukcji, wymiarach, pojemności nominalnej oraz maksymalnej pracy prądu. W wyborze optymalnego rozwiązania pomagają profesjonalni doradcy.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej przewadze technologii Li-Ion nad tradycyjnymi akumulatorami – jej przyjazności dla środowiska. Nie tylko nie zawierają one ołowiu i kwasu siarkowego, ale też będą coraz efektywniej i bezpieczniej recyklingowane. Już na etapie projektowania ogniw inżynierowie starają się zapewnić jak najwyższą skuteczność późniejszego przetwarzania. Przemysłowy recykling Li-Ion na skalę masową jest w trakcie opracowywania, zakłada się, że będzie możliwe odzyskanie 70-80% surowców z akumulatora. Warto zwrócić uwagę, że na dzisiaj poziom „recyklingu” technologii kwasowo-ołowiowej jest dużo wyższy niż dla Li-Ion. Już od wielu lat udaje się odzyskiwać 80-90% zawartości akumulatora, proces jest stabilny, w wielu krajach świata zbiorka akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest bardzo efektywna. Współcześnie jest to ważne kryterium decyzyjne w inwestycjach prywatnych konsumentów oraz przedstawicieli odpowiedzialnego biznesu.

Sprawdź również, jak wydłużyć żywotność baterii w samochodach elektrycznych za pomocą ogniw litowo-jonowych: https://motopodprad.pl/jak-wydluzyc-zywotnosc-baterii-w-samochodach-elektrycznych/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *