Lamborgini Urus Performante

Miłośnik motoryzacji i motorsportu. Staram się cieszyć pasją na różne sposoby - od dziennikarstwa, przez amatorską rywalizację na torze, po konstruowanie bolidów w ramach AGH Racing - zespołu Formuły Student.

Pebble Beach jest idealną okazją, aby zaprezentować najbardziej radykalne auta, a Lamborghini Urus Performante jest tego przykładem.

Tegoroczne Pebble Beach nie zawodzi, a producenci luksusowych pojazdów ponownie przechodzą samych siebie. Bugatti zaprezentowało ostatni model z silnikiem W16, Koenigsegg przygotował hołd dla swojego pierwszego modelu, a to jedynie ułamek całości. Wśród ciekawszych pojazdów znalazło się również Lamborghini Urus Performante. Ekstremalny już SUV otrzymał radykalne przeróbki przez specjalistów z Sant’Agata w jednym tylko celu — poprawy osiągów.

Lamborgini Urus Performante

Urus Performante przenosi najwyższe osiągi i charakterystyczny wygląd przełomowego Super SUV-a Lamborghini na wyższy poziom. Zachowuje przy tym jego luksusową wszechstronność i zapewnia najbardziej wciągające wrażenia z jazdy: nie tylko na drodze, ale w każdym środowisku. Wyróżnia się urzekającym designem, który wyznacza nowe standardy dynamiki jazdy tym już niezwykłym samochodem. Urus ustanowił nowy standard w momencie wprowadzenia na rynek, wykorzystując DNA designu i talent technologiczny Lamborghini oraz dostarczając pierwszego na świecie Super SUVa na nową erę: Urus Performante stawia poprzeczkę jeszcze wyżej w segmencie SUV-ów.

Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Lamborghini

Urus Performante przeszedł kurację odchudzającą o 47kg względem normalnej wersji. Oznacza to masę na poziomie 2150 kilogramów. Przy zwiększonej o 16 KM mocy wynoszącej 666 koni mechanicznych znacząco poprawia to stosunek mocy do masy. Urus jest się teraz w stanie rozpędzić do setki w 3,3 sekundy i osiągnąć prędkość maksymalną na poziomie 306 km/h.

Lamborgini Urus Performante

Czy są to jednak rekordowe dla klasy parametry? Jeśli przejrzymy ofertę konkurencji, okaże się, że nie. Na szczycie wciąż wydaje się Aston Martin DBX 707. Z mocą 707 koni mechanicznych i masą 100kg wyższą wciąż może on pochwalić się lepszym stosunkiem mocy do masy w porównaniu do Lambo. O ile przyspieszenie w brytyjskim SUV-ie pozostaje identyczne, jak w Urusie Performante, tak jego prędkość maksymalna wynosi 310 km/h. Mimo to nie przeszkodziło to Lamborghini pobiciu rekordu Pikes Peak dla klasy SUV.

Lamborgini Urus Performante

Cena bez podatku zaczyna się od 218 487 euro, czyli przy obecnym kursie 1 038 100 zł. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów już końcem 2022 roku.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *