McLaren Solus GT to model, który jest bardzo mocno inspirowany samochodem koncepcyjnym z gry Gran Turismo Sport.

Jeżeli ktokolwiek z was miał styczność z grą Gran Turismo Sport, z pewnością spotkaliście się z serią auta Vision Gran Turismo. Były to wyjątkowe modele aut mające wyprzedzać przyszłość i pokazywać, jak sportowe samochody mogą wyglądać za kilka czy kilkanaście lat. Jednym z producentów, którzy wszedł we współpracę wewnątrz gry, jest McLaren, który specjalnie dla wirtualnego ścigania stworzył model Ultimate Vivion GT. Oczywiście był to tylko i wyłącznie model koncepcyjny, lecz wielu fanów brytyjskiej marki z pewnością śniło o tym, by ten samochód pojawił się w rzeczywistym świecie. Prośby ku zaskoczeniu wielu osób zostały co ciekawe wysłuchane – oto McLaren Solus GT, wyjątkowy samochód bardzo mocno inspirowany konceptem z Gran Turismo.

McLaren Solus GT

Solus GT będzie samochodem czysto torowym – w środku znajdziemy tylko jedno siedzenie, a model nie będzie posiadać homologacji drogowej. Jest on niezwykle zaawansowany pod kątem technicznym – ogromny spojler, wielkie wloty powietrza, a także imponujący dyfuzor, rozbudowany tak naprawdę na całej podłodze samochodu. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – Solus GT korzysta bowiem z tak zwanego efektu przypowierzchniowego, który jest integralną częścią na przykład obecnych bolidów Formuły 1. Ba, nawet zawieszenie pełni w tej konstrukcji ważną rolę w całej aerodynamice. Jeżeli chodzi o monokok auta, jest to stworzony z włókna węglowego, a jednostka napędowa i przekładnia po raz pierwszy w historii marki stanowi również część całej struktury nośnej. Jak zaś dostać się do środka? To proste – jej dach bez problemu się otwiera i można wejść do auta od góry.

McLaren Solus GT

Dane techniczne prezentują się znakomicie. Masa to zaledwie 1000 kilogramów, maksymalny moment obrotowy może osiągnąć wartość 650 Nm, zaś moc samochodu wynosi 840 koni mechanicznych – stosunek masy do mocy jest więc naprawdę imponujący. Wszystko to dzięki silnikowi V10 o pojemności 5.2 litra, który kręci się aż do 10 000 obrotów na minutę i jest obsługiwany przez sekwencyjną, 7-biegową skrzynię. Sprint do setki? Atomowe 2,5 sekundy! Prędkość maksymalna Solusa GT to zaś 322 km/h.

Ten zjawiskowy samochód zostanie wyprodukowany tylko w 25 egzemplarzach, które już zdążyły znaleźć swoich właścicieli. Egzemplarz Solusa to jednak koszt około 16,5 miliona złotych, a więc marzenia o posiadaniu takiego samochodu można włożyć między bajki. O wiele realistyczniejszą, choć nadal mało prawdopodobną sytuacją, będzie jednak ujrzenie tego potwora w akcji!

McLaren Solus GT

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *