Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

O zasadach bezpiecznej jazdy każdy z nas uczy się na kursie, ale musimy o nich pamiętać zawsze, gdy wsiadamy za kółko. Ważnym elementem bezpieczeństwa każdego samochodu są m.in. reflektory. Zapewniają widoczność w słabych warunkach oświetleniowych, a dodatkowo są ozdobą. Niestety, zużywają się z czasem, a wtedy konieczna jest ich wymiana na nowe albo regeneracja.

Podstawowym zadaniem reflektorów samochodowych jest oświetlanie trasy i poprawa widoczności na drodze. By dobrze spełniały swoje zadanie, a także miały walory estetyczne, wielu stylistów musi się natrudzić podczas projektowania nowych modeli samochodów. Reflektory są ozdobą i zwracają naszą uwagę, ale z czasem mogą wymagać naprawy lub kosztownej wymiany. Wyjaśniamy, czy regeneracja reflektorów w aucie to opłacalna inwestycja.

Czy warto zdecydować się na regenerację reflektorów?

Awarie przednich reflektorów oraz ich naprawa 

Jeśli reflektory mają wymyślną budowę, ryzyko ich uszkodzenia rośnie, a wymiana żarówki trwa nawet kilka godzin, gdyż serwisant musi najpierw uzyskać do niej dostęp. Są to usługi czasochłonne oraz stosunkowo drogie. Reflektory nie należą do elementów tanich, dlatego wiele osób decyduje się na ich naprawianie zamiast zakup nowego produktu. Chętnie kupowane są też drobne elementy reflektorów oraz zamienniki.

Pęknięte szyby i klosze można wymienić, jeśli reflektory są rozbieralne. Wbrew pozorom nie zawsze tak jest, a wtedy mechanik musi wykazać się cierpliwością, wiedzą, sprawnością manualną i kreatywnością. Przykładem mogą być m.in. reflektory wykonane w technologii LED, gdyż najczęściej stanowią jeden podzespół, a ich budowa jest wyjątkowo skomplikowana. 

W przypadku uszkodzenia dowolnego elementu wewnętrznego w reflektorze, nawet jeśli producent nie przewiduje naprawy, dobry fachowiec na pewno sobie poradzi. Na problemy z wilgotnieniem reflektorów pomoże udrożnienie przewodów odpowietrzających. Z kolei z matowieniem kloszy z tworzywa poradzą sobie różne środki chemiczne oraz polerki elektryczne. Polerowanie sprawia, że konkretne podzespoły odzyskują swoją funkcjonalność. Usługa nie jest też droga – trzeba zapłacić około 60 zł od sztuki. Regeneracja przez profesjonalistę sprawia, że reflektory będą wyglądały jak w salonie.

Nie zawsze trzeba przeznaczać kilkuset lub nawet kilku tysięcy złotych na nowy reflektor. Warto poszukać warsztatu, który naprawi konkretną usterkę i wykona usługę regeneracji tej części samochodu.

Tu przeczytasz więcej na temat budowy, najczęstszych awarii reflektorów i cen poszczególnych części: https://motointegrator.com/pl/pl/poradniki/zycie-kierowcy/regeneracja-reflektorow-czy-ten-zabieg-moze-sie-udac 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *