Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Golf R wyznacza trendy sportowych modeli Wielkiej Trójki grupy VAG, ale to Cupra Leon ma być najbardziej uniwersalny i stanowić mianownik między Golfem GTI a R

Emocje po premierze nowego Leona opadły, poznaliśmy wszystkie szczegóły dotyczące samochodu i tak naprawdę brakuje tylko cennika by mieć komplet informacji. Sprawa wygląda podobnie w przypadku wszystkich trzech samochodów grupy VAG’a w tym segmencie, bo zarówno w przypadku Leona jak i Golfa czy Octavii, znamy warianty bazowe, ale niekoniecznie wiemy coś o ich sportowych odmianach. Będą one jednak bardzo bogate i wyjątkowo, bo w przypadku Octavia możemy liczyć maksymalnie na 245 KM i aż trzy jednostki napędowe (diesel, hybryda i benzyna). Dla Golfa mamy aż 5 mocnych wariantów, a Seat wydaje się mieć jedynie dwie wersje, chociaż będzie on złotym środkiem między Golfami.

Spekuluje się, że nowy Leon dostanie w topowej wersji, spod znaku Cupra, silnik 2.0 TSI o mocy 310 KM. To dokładnie tyle samo, co w przypadku obecnej generacji. Jednak auto ma być nieco szybsze i w układzie mechanicznym będzie wprowadzone wiele poprawek, w tym nieco usprawniony ma zostać napęd. Mogłoby się wydawać, że na tle Golfa R nowy Leon Cupra wypada słabo, bo ma o 23 KM mniej, ale taka jest jego rola. Ma być pośrednikiem między Golfem GTI a Golfem R – tak zwany złoty środek. Dodatkowo będzie dostępny w wersji ST (kombi), czyli zaoferuje klientom więcej niż GTI, które w takim wariancie nie występuje. Nie każdy potrzebuje Volkswagena by czuć się dobrze.

Leon

Jednak ma się pojawić jeszcze jeden wariant, słabszy, bo o mocy 245 KM i będzie posiadał układ hybrydowy. W tym przypadku mówimy o dokładnie takim samym połączeniu jak w przypadku Golfa GTE, czyli silnik 1.4 TSI z jednostką elektryczną. Według zapowiedzi najnowsza generacja GTE będzie niezwykle oszczędna jak na moc, którą dysponuje i do tego ma przejechać do 50 kilometrów na prądzie, bez emisji spalin do atmosfery. To tylko dobrze wróży dla Leona, który wykorzysta tą technologię i po raz pierwszy w historii marki Cupra, pojawi się w ofercie hybryda. Ciekawi tylko cena za ten samochód.

Nowe modele Cupra mają zostać pokazane jesienią tego roku i bez wątpienia będą to premiery wyjątkowe. Szykuje się również ujawnienie informacji na temat modelu Formentor, czyli SUV’a mniejszego od modelu Ateca, ale korzystającego z nowej myśli stylistycznej i najprawdopodobniej układu hybrydowego. Miejmy nadzieję, że cenami Seat nie zostawi swoich modeli daleko od konkurencji i zaoferuje idealny kompromis. Podstawowe wersje Leona będą dostępne w salonach mniej więcej od 1 kwietnia tego roku, a w marcu powinniśmy poznać oficjalny cennik na rynek Polski.

Foto. X-Tomi Design

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *