Zakup samochodu wiąże się z pewnymi formalnościami, których trzeba dopilnować. Formalności te będą różnić się w zależności od tego, czy jest to używany samochód, czy też samochód prosto z salonu. Niezbędne będzie oczywiście podpisanie umowy kupna-sprzedaży, jak i również zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji, wykupienie polisy OC oraz, w przypadku zakupu samochodu używanego, zapłacenie podatku PCC w urzędzie skarbowym.
Formalności po zakupie używanego auta
Formalności po zakupie samochodu używanego na rynku wtórnym będą wyglądać nieco inaczej niż w przypadku aut zakupionych w salonie. Poniżej przedstawiamy krok po kroku czynności, jakie trzeba dopełnić po zakupie samochodu.
Umowa kupna-sprzedaży
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przy zakupie samochodu, to podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Taka umowa jest dowodem przeniesienia własności samochodu. Ważne jest dopilnowanie, aby podczas zawarcia umowy kupna-sprzedaży zawierała ona następujące pozycje:
- data i miejsce spisania umowy kupna-sprzedaży,
- dane sprzedawcy i nabywcy pojazdu zawierające: imię i nazwisko, adres zameldowania i zamieszkania oraz numer i seria dowodu osobistego,
- jeśli samochód ma współwłaściciela, wówczas również jego dane powinny znaleźć się na umowie wraz z podpisem,
- dane dotyczące samochodu: marka i model, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer VIN, rodzaj paliwa, kolor,
- cena samochodu,
- data przekazanie samochodu,
- oświadczenie: kupującego, że zapoznał się za stanem technicznym pojazdu oraz sprzedającego, że jest właścicielem samochodu,
- informacje kto opłaci podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zazwyczaj jest to obowiązek kupującego,
- spis, jakie dokumenty pojazdu zostały przekazane: dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu, polisa OC.
Umowę kupna-sprzedaży samochodu spisuje się w dwóch kopiach ze złożonymi podpisami obu stron.
Podatek PCC
Po zakupie używanego samochodu należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% kwoty, jaką wart jest zakupiony samochód. Podatek trzeba opłacić do 14 dni od zawarcia umowy. Jeśli samochód sprowadzony jest z zagranicy, wówczas należy opłacić podatek akcyzowy zamiast podatku PCC.
Z podatku PCC zwolniony jest nabywca samochodu z salonu lub komisu, gdzie otrzymuje się fakturę VAT, zawierającą już stosowny podatek.
Złożenie wniosku o rejestrację pojazdu
Jedną z pierwszych formalności po zakupie samochodu jest zarejestrowanie go w Wydziale Komunikacji. W zależności od tego, czy kupujemy samochód używany, z salonu, czy sprowadzony z zagranicy będzie to wyglądać nieco inaczej.
W przypadku samochodu z rynku wtórnego pierwsza rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę, to czy samochód ma ważne badanie techniczne, co jest podstawowym wymogiem, aby można było złożyć wniosek o rejestrację pojazdu. Jeśli samochód nie miałby przeglądu, wówczas pojazd trzeba by przewieźć na lawecie do stacji kontroli pojazdów.
Rejestracja samochodu może odbyć się w Wydziale Komunikacji w urzędzie miasta, w starostwie powiatowym lub na stronie www Wydziału Komunikacji. Na złożenie wniosku o rejestrację samochodu jest 30 dni od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Niezbędnymi do tego dokumentami będą:
- dowód tożsamości,
- wypełniony wniosek o rejestrację samochodu,
- umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT,
- okazanie dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (jeśli została wydana),
- ważna polisa OC,
- potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych,
- dotychczasowe tablice rejestracyjne w przypadku samochodu używanego.
Z kolei kupno samochodu za granicą wiąże się z kilkoma dodatkowymi formalnościami. Oprócz podatku akcyzowego, który trzeba opłacić w pierwszej kolejności, należy przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o ważności badania technicznego samochodu, jak i również potwierdzenie wyrejestrowania samochodu oraz dowód opłacenia podatku akcyzowego.
W przypadku zakupu samochodu z salonu musimy uzyskać świadectwo homologacji samochodu, numer VIN oraz fakturę, będącą dowodem zakupu. Istnieje jednak możliwość upoważnienia dealera do rejestracji samochodu. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas, który inaczej przeznaczyłoby się na udanie do urzędu oraz zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji. Większość tej dokumentacji salon już będzie miał. Trzeba jedynie udostępnić swoje imię i nazwisko, numer PESEL, datę i miejsce urodzenia oraz w przypadku zakupu na firmę REGON i nazwę firmy, żeby pośrednik mógł zacząć działać.
Przedstawiciel salonu złoży elektronicznie wniosek o rejestrację pojazdu i odbierze decyzję o tymczasowej rejestracji wraz z tablicami rejestracyjnymi.
Należy pamiętać, że wstępnie samochód zarejestrowany jest czasowo na 30 dni. Otrzymujemy wówczas tzw. dowód miękki i do czasu wydania dowodu stałego można spokojnie korzystać z samochodu. Urząd w przeciągu tego czasu sprawdzi dokumenty i zarejestruje samochód na stałe. Formę odebrania stałego dowodu rejestracyjnego samochodu wybieramy na wniosku. Może to być odbiór osobisty, przesłanie dowodu pocztą lub odebranie przez pośrednika salonu.
Ubezpieczenie OC
Przy zakupie używanego samochodu można kontynuować polisę OC, którą zakupił sprzedawca samochodu aż do jej zakończenia. Trzeba jednak pamiętać, że takie polisy nie są automatycznie odnawiane oraz że towarzystwo ubezpieczeniowe może przeliczyć wysokość składek w przypadku, jeśli sprzedawca miał większe zniżki.
W przypadku zakupu samochodu z salonu ubezpieczenie OC musi być wykupione najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W salonie można na miejscu kupić ubezpieczenie OC w postaci pakietu dealerskiego, który może zawierać ubezpieczenie OC, AC i NNW. Cena takich pakietów bardzo często jest korzystna. Zawsze jednak warto też rozejrzeć się samemu, szczególnie jeśli ma się duże zniżki, choć w takim przypadku trzeba będzie przyjść po odbiór samochodu z potwierdzeniem polisy OC. W przypadku nowego samochodu warto również rozważyć Autocasco, które może zapewnić komfort psychiczny.
Ważne jest, aby samochód miał cały czas wykupioną polisę OC. Dlatego istotne jest pilnowanie terminu, kiedy ubezpieczenie się kończy. Nawet parę dni przerwy w ubezpieczeniu samochodu może zakończyć się wysokimi karami pieniężnymi nałożonymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Co zrobić po zakupie samochodu z salonu?
Niezbędne formalności, które trzeba wykonać tuż po zakupie auta, to jedno, ale co należy zrobić, aby cieszyć się komfortem i uniknąć dodatkowych kosztów w przypadku awarii lub uszkodzenia samochodu?
W przypadku zakupu nowego lub używanego samochodu z salonu warto zwrócić uwagę na gwarancję, jaką objętą są samochody. Na przykład dealer Kia – Autopol Bydgoszcz oferuje obok nowych samochodów, również pojazdy używane do 4 lat, w których gwarancja KIA przechodzi na nowego nabywcę, jeśli tylko poprzedni właściciel dopełnił wymogów gwarancji. Pracownik salonu również przekaże niezbędne informacje odnośnie do wszelkich formalności oraz warunków gwarancji po zakupie samochodu.
Niektóre salony oferują bezpłatne sprawdzenie zakupionego samochodu w swoim serwisie po określonym czasie lub pokonanych kilometrach.
A jak wygląda odbiór zakupionego samochodu w salonie? Przede wszystkim należy przynieść ze sobą fakturę lub potwierdzenie przelewu oraz wydruk oferty zakupionego samochodu, która pozwoli na sprawdzenie, czy wszystko jest, jak być powinno. Niezbędne będą też tablice rejestracyjne, naklejka kontrolna i pozwolenie czasowe, chyba że upoważniliśmy salon do rejestracji samochodu. Jeśli nie decydujemy się na wykup dealerskiego ubezpieczenia, to również niezbędne będzie potwierdzenie zawarcia polisy OC.
Okresowe przeglądy techniczne samochodu
Po zakupie samochodu w salonie otrzymamy również informację, kiedy należy dokonać przeglądu samochodu. Korzystanie z ASO sprzedawcy gwarantuje utrzymanie samochodu w pełni sprawności, zachowanie gwarancji, bezpieczeństwo i jakość pod względem użycia oryginalnych części zamiennych oraz zalecanych płynów i materiałów eksploatacyjnych.
Regularne dbanie o zakupiony samochód zgodnie z harmonogramem przeglądów zapewni przedłużenie jego prawidłowych osiągów, trwałości, komfortu użytkowania i zminimalizuje ryzyko awarii. Ponadto warto zwrócić uwagę, że autoryzowany serwis prowadzi dokładną historię serwisową samochodu, co zwiększy wartość auta, gdy zdecydujemy się na jego sprzedaż.
Gwarancja po zakupie auta z salonu
Jedną z głównych zalet zakupu samochodu z salonu jest gwarancja producenta na samochód. Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo transakcji oraz wartość samochodu w przypadku późniejszej sprzedaży, gdyż taka gwarancja może przejść na kolejnego właściciela pojazdu, co np. zapewnia gwarancja KIA.
Oczywiście w przypadku każdej gwarancji, tutaj również muszą być przestrzegane wymogi gwarancyjne. W przypadku wspomnianej gwarancji KIA, okres podstawowej gwarancji to 3 lata bez limitu kilometrów. Po tym czasie gwarancja obowiązuje do łącznie aż 7 lat albo przekroczenia 150 tys. kilometrów przebiegu, w zależności co nastąpi pierwsze.
Ważna jest również regularna obsługa samochodu i wykonywanie okresowych przeglądów technicznych w autoryzowanym serwisie zgodnie z zaleceniami producenta, co jest jednym z warunków zachowania gwarancji producenta. Po zakupie samochodu warto dokładnie zapoznać się z kartą gwarancyjną samochodu.
A co obejmuje taka gwarancja? Przede wszystkim darmowa naprawa w ASO w przypadku wad wykonawczych i fabrycznych filtrów, felg, tarcz hamulcowych oraz wielu innych elementów eksploatacyjnych pojazdu wykrytych do pierwszego przeglądu.
Poszczególne elementy samochodu mogą mieć krótszy albo dłuższy okres gwarancji w zależności od modelu. I tak na przykład gwarancja KIA daje 2 lata gwarancji na akumulator czy części zamienne zamontowane w ASO KIA lub 5 lat na powłokę lakierniczą, a nawet 12 lat w przypadku perforacji blach nadwozia.
Podsumowanie
Po zakupie samochodu należy pamiętać o szeregu formalności, których trzeba dopełnić, aby nie narazić się na nieprzyjemności, których można było łatwo uniknąć. Zdecydowanie zakup samochodu z salonu ułatwia tę procedurę nie tylko poprzez mniejszą liczbę formalności. Przedstawiciele salonu wyjaśnią, co należy zrobić i na co zwrócić uwagę po zakupie pojazdu, jak i również można upoważnić ich do zarejestrowania samochodu, oszczędzając w ten sposób czas, a na miejscu zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Zakup samochodu z serwisu to również bezpieczeństwo i gwarancja stanu samochodu potwierdzonego przez dokładną historię serwisowania pojazdu oraz obowiązującą gwarancję producenta, dzięki której można uniknąć sporej dozy problemów i kosztów w przypadku nieoczekiwanej awarii lub uszkodzenia.
auta auta auta auta, auta
Założyciel | Redaktor naczelny
Pasjonat motoryzacji i marketingu – wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.
Comments