Redaktor | Fotograf

Pierwsza generacja BMW X2 okazała się niezwykle dużym sukcesem. Bawarczycy chcą więc pójść za ciosem i wprowadzają na rynek drugą generację modelu. Przyniesie ona sporo nowości, jednak przede wszystkim zmieni się jej charakter. Podobnie jak inne modele X z numerkiem parzystym, również X2 2024 stanie się SUV-em coupe. Na rynek trafi również wersja elektryczna iX2.

Duży sukces SUV-ów i ich rosnąca popularność sprawiają, że producenci nie odpuszczają żadnej gałęzi rynku. Dotyczy to również BMW, które obecnie ma aż ośmiu przedstawicieli w segmencie Sports Utility Vehicle. W gamie znajdziemy bardziej praktyczne modele oznaczone cyfrą nieparzystą, a także ich bardziej stylowe odpowiedniki coupe oznaczone cyfrą parzystą. Na rynek trafia druga generacja BMW X2, która przyniesie wiele nowości, a jednocześnie wprowadzi zupełnie nową stylistykę i będzie znacznie odróżniała się od swojego poprzednika. Do odmian spalinowych dołączy również w pełni elektryczne BMW iX2.

Design nowego BMW X2 2024 znacznie wyróżnia się na tle pierwszej generacji. Pojawiły się znacznie ostrzejsze linie nadwozia, zgodne z innymi premierami marki z ostatnich lat. Ponadto dach jest teraz znacznie bardziej ścięty, przez co charakter SUV-a coupe jest tutaj jeszcze bardziej widoczny. Osłona chłodnicy będzie mogła być podświetlana podobnie jak w większych modelach marki. W widoku z tyłu uwagę zwracają szerokie nadkola i atletyczna sekcja barkowa. Sportowy charakter dodatkowo podkreślają poziome kontury tylnych lamp, spojler w stylu lotki i efektowny tylny zderzak. W przypadku odmiany BMW X2 M35i będą to również dwie podwójne końcówki rur wydechowych.

Długość względem poprzednika wzrosła o 194 milimetry, aż do 4554 milimetrów. Auto urosło o 64 milimetry, więc teraz jego wysokość to 1590 milimetrów. Większy rozstaw osi zapewni więcej miejsca dla pasażerów, a bagażnik będzie miał pojemność 560 litrów (525 litrów w iX2).

Przełoży się to na przestronne wnętrze, które również posiada elementy z wielu najnowszych modeli marki. We wnętrzu znajduje się płaska deska rozdzielcza z zakrzywionym wyświetlaczem BMW i podłokietnikiem z panelem obsługi, który wydaje się unosić w powietrzu. Wyposażenie standardowe będzie bardzo bogate i obejmie między innymi system nawigacji BMW, a także elektryczną klapę bagażnika.

Pod względem silnikowym klienci będą mieli duży wybór. Podstawowy model sDrive 20i rozwinie moc 170 koni mechanicznych z 3-cylindrowej jednostki 1.5. W gamie znajdzie się również dwulitrowy diesel X2 sDrive 18d o mocy 150 koni mechanicznych. Obie te wersje będą miały napęd na przód, a będzie on przekazywany za pomocą 7-biegowej skrzyni automatycznej. Na szczycie gamy pojawi się BMW X2 M35i, które rozwinie moc 300 koni mechanicznych, dzięki czemu sprint do setki zajmie 5,4 sekundy. W pełni elektryczne iX2 xDrive30 zapewni moc 313 koni, a przyspieszenie do 100 km/h zajmie 5,6 sekundy. Zasięg będzie wynosił maksymalnie 450 kilometrów.

Cennik nowego BMW X2 rozpocznie się od 195 tysięcy złotych. Auta pojawią się w salonach już w marcu 2024 roku, zarówno w odmianach spalinowych, jak i w pełni elektrycznej iX2.

Fot. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *