Redaktor | Fotograf

Wodór może być przyszłością motoryzacji. Takie marzenia ma nie tylko każdy fan samochodów, ale także producenci. Prym w badaniach wiodą BMW i Toyota, jednak to ta pierwsza marka zabrała ogromnego SUV-a na pustynię, aby sprawdzić jego wytrzymałość. Jak najnowsze iX5 Hydrogen radzi sobie w gorącym klimacie?

Obecne trendy w motoryzacji mocno stawiają na ekologię. Prym wiodą oczywiście auta elektryczne, jednak kilku producentów pracuje nad ogniwami wodorowymi. Ta technologia nie jest nowa, jednak wciąż nie udało się wypracować rozsądnego rozwiązania. Seryjnych samochodów na wodór jest jak na lekarstwo, jednak bawarski producent wierzy, że również jemu uda się wprowadzić taki model na rynek. BMW iX5 Hydrogen zostało poddane licznym testom na pustyni. Jednak czy wodór poradzi sobie w tak ekstremalnych warunkach?

BMW iX5 Hydrogen świetnie spisało się podczas testów na pustyni. Zespół projektowy z Monachium przetestował w ekstremalnych warunkach nie tylko działanie wszystkich systemów elektrycznych, ale także zapewnienie mocy chłodniczej dla pełnych osiągów pojazdu. Tego typu parametry na wysokim poziomie są niezbędne w przypadku samochodów tej klasy. Odpowiedni projekt jest podstawą tworzenia marki, a także zapewnienia wygody i komfortu użytkowania w każdych warunkach, w tym tych najbardziej ekstremalnych.

Pojazdy floty pilotażowej są obecnie używane w Europie, Japonii, Korei, Chinach, USA i na Bliskim Wschodzie. Chodzi nie tylko o testy wytrzymałości, ale także codziennego użytkowania tego typu samochodów. BMW iX5 Hydrogen łączy zdolność pokonywania długich dystansów i krótkich postojów na tankowanie z mobilnością bez lokalnej emisji spalin. Pojazdy tej klasy mają w przyszłości stanowić drugi filar elektromobilności bawarskiej marki. BMW iX5 Hydrogen jest wyposażone w system ogniw paliwowych generujący moc 170 koni oraz zintegrowaną jednostkę napędową piątej generacji w technologii BMW eDrive. Całkowita moc napędu wynosi 401 koni mechanicznych. Ciężko jednak powiedzieć czy i kiedy, tego typu pojazdy będą powszechnym widokiem na ulicach. BMW jest jednak jednym z liderów innowacji.

Fot. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *