Redaktor | Fotograf

Czy najszybsze kombi Audi będzie w stanie nawiązać równą walkę z supersedanami od BMW i Mercedesa po liftingu?

Producenci od dawna prześcigają się w tworzeniu emocjonujących aut, które jednocześnie mogą służyć na co dzień. Od niedawna jednak, poziom konkurencji wszedł na niewyobrażalny wręcz poziom. Nowe sedany i kombi w najmocniejszych wersjach zapewniają w końcu osiągi supersamochodów, zapewniając przy tym dużą praktyczność. Obecnie w tej kategorii królują niemieckie marki, których hegemonię ciężko jakkolwiek podważyć. W związku z tym, to właśnie producenci z tego kraju najczęściej są porównywani w celu wyłonienia najszybszego samochodu rodzinnego – przed Wami pojedynek Audi, BMW i Mercedesa.

W przypadku tego porównania, na przeciwko siebie stanęły BMW M5 w wersji Competition, Mercedes E63s oraz Audi RS6. Dwa pierwsze auta to odmiany sedan. Wszystkie samochody są na rynku od niedawna, ponieważ RS6 to najnowszy model C8, a Mercedes i BMW niedawno przeszły dość rozbudowane liftingi. Najsłabsze w porównaniu było Audi dysponujące mocą 600 koni, w środku uplasował się E63s z mocą 612 koni, natomiast najmocniejsze było M5 Competition dysponujące mocą 625 koni.

BMW M5

Wszystkie auta mają napęd na 4 koła, dzięki czemu porównanie mogło być przeprowadzone nawet w warunkach słabej przyczepności. W wyścigu na ćwiartkę najlepsze okazało się RS6, które pokonało ten dystans w 11,6 sekundy. Pozostałe auta osiągnęły czas o ponad pół sekundy gorszy. BMW i Mercedes miały problemy z trakcją na początku, jednak w idealnych warunkach potrafią zrobić czas nawet na poziomie 11,1 sekundy. M5 i E63s osiągnęły jednak dużą przewagę podczas startu z rolki. Audi zostało z tyłu, a BMW zostało minimalnie pokonane przez Mercedesa.

Takie porównania pokazują, jak wiele zależy od warunków w przypadku takich wyścigów. Audi osiągnęło znaczną przewagę, natomiast BMW i Mercedes miały problemy z przyczepnością na śliskiej nawierzchni. Dopiero podczas startu z rolki, gdzie nie było już kłopotów z trakcją, M5 i E63s osiągnęły znaczącą przewagę.

Film: carwow Foto. materiały prasowe producentów

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *