Redaktor | Fotograf

W przypadku marki Aston Martin coraz mniejsza liczba klientów decyduje się na manualną skrzynię biegów. Nie dziwi więc fakt, że Brytyjczycy planują wycofać ją z oferty.

Aston Martin jest jednym z producentów, którzy są kojarzeni zarówno z wygodnymi i luksusowymi modelami GT, jak i sportowymi wersjami, mającymi dawać przyjemność z jazdy. W przypadku tych drugich, zawsze do wyboru mieliśmy skrzynię manualną, która faktycznie potęguje przyjemność z jazdy. W ostatnich latach jednak, ten trend zdaje się nieco maleć, a klienci wybierają szybsze skrzynie automatyczne lub dwusprzęgłowe. Trend ten zauważył Aston Martin, który planuje wycofać z oferty pozostałe wersje z przekładnią manualną, ponieważ ich produkcja przestaje się opłacać.

Aston Martin

Szef marki, Tobias Moers zdradził, że w przyszłym roku, przy okazji liftingu, skrzynię manualną straci Vantage V8 AMR. Prawdopodobnie w tym samym czasie, okazję do zakupu manualnej przekładni stracą klienci kupujący model Vanquish. Ostatnim bastionem Astona Martina z taką skrzynią biegów, pozostanie prawdopodobnie nowy model, który nadejdzie już niedługo. Będzie on posiadał silnik montowany centralnie, więc powinien dawać dużo radości z jazdy. Nie będzie jednak z pewnością tak dostępny jak Vantage, więc nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na jego zakup.

Aston Martin

Ogłoszenie odejścia od skrzyń manualnych jest sprzeczne z wiadomością sprzed 5 lat. Aston Martin ogłosił wtedy, że będzie ostatnim producentem na świecie, który zachowa w ofercie taką przekładnię. Prawdopodobnie jednak, tę rolę przejmie Porsche wraz z modelem 911 GT3. W obecnej generacji nadal jest tam dostępny manual, który stanowił w zeszłej generacji aż 70% sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.

Aston Martin

Powodem odejścia od skrzyń manualnych ma być też fakt, że samochody sportowe nieco się zmieniły na przestrzeni ostatnich lat. Nadchodząca era elektryfikacji, oraz wersje hybrydowe tylko utrudniają sprawę, a automat jest także po prostu znacznie szybszy. Spada także popyt na takie odmiany, ponieważ większość klientów żąda także większej wygody, ponieważ jeździ sportowymi samochodami na co dzień, w takich przypadkach automat również sprawdza się lepiej.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *