Redaktor | Fotograf

Według wielu osób auta elektryczne są pozbawione charakteru. Chodzi nie tylko o brak dźwięku, ale i wyższą masę. W związku z tym stworzenie hot-hatcha z takim napędem raczej nie powinno mieć sensu. Innego zdania jest jednak Alpine, które właśnie pokazało model A290_β. Prototyp nawiązuje do Renault 5 w wersji Alpine.

Alpine od wielu lat zapowiada, że przejdzie na produkcję aut elektrycznych. Na razie w gamie producenta znajdziemy jednak jedynie model A110, który jest świetnym autem sportowym. Na szczęście Francuzi nie zamierzają skończyć z produkcją emocjonujących aut. Do gamy producenta ma dołączyć elektryczny hot-hatch, który zapewni dużo emocji i znakomite osiągi. Na razie marka pokazała jedynie prototyp auta. Jego oznaczenie to Alpine A290_β. Podobnie jak w przeszłości, auto będzie sportową wersją Renault 5. Wersja w pełni produkcyjna zadebiutuje prawdopodobnie już w 2024 roku.

Podobieństwo prototypu do kultowego modelu widać już na pierwszy rzut oka. Połączenie futurystycznej stylistyki z klasycznym kształtem udało się idealnie. Z przodu w oczy rzucają się charakterystyczne lampy, a także częściowo czarna maska. Wiele elementów jest oczywiście z włókna węglowego. Dzięki temu, że Alpine A290_β jest krótkie, wrażenie pudełkowatości jest potęgowane. Wrażenie robią również felgi, które mają 20 cali i motyw francuskiej flagi. Równie ciekawie jest w środku, gdzie w oczy rzuca się układ siedzeń żywcem wzięty z McLarena F1. Z przodu znajdziemy trzy siedzenia, w tym centralne zarezerwowane dla kierowcy. Wszystko jest zachowane w cyberpunkowym stylu.

Jak to bywa w przypadku aut koncepcyjnych, Alpine nie zdradza mocy A290_β. Można się jednak spodziewać, że moc silników elektrycznych będzie naprawdę spora i przekroczy moc silników spotykanych w spalinowych hot-hatchach. Francuzi zdradzili jednak, że pod względem prowadzenia A290_β będzie stał na wysokim poziomie. Hamulce będą pochodziły z modelu A110, a kierowca będzie miał do dyspozycji trzy tryby jazdy. Produkcyjna odmiana A290_β będzie miała swoją premierę już w przyszłym roku. Do gamy ma trafić także elektryczny crossover i następca modelu A110.

Fot. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *