Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Jeśli spojrzymy w historię to nazwa GTA w Alfa Romeo pojawia się na samochodach wyjątkowych i unikatowych o specyficznych właściwościach. Zatem czy Stelvio może do tego grona dołączyć?

Przed premierą Giulii GTA oraz GTAm, informacje na temat tych samochodów były bardzo wyczekiwane. Nie znaliśmy jeszcze pełnej nazwy, mocy silnika, ani innych szczegółów, ale już pojawiały się spekulacje czym Alfa może nas zaskoczyć. Koniec końców pokazano auto, a w zasadzie auta, których mało kto się spodziewał. Do użytku przywrócono nazwę GTA, która już się pojawiła w Alfa Romeo i oznaczała zawsze samochody wyjątkowe, o najlepszych osiągach i możliwościach. Dlatego też Giulia przeszła szereg zmian, które pozwoliły wyciągnąć z tego auta maksimum możliwości. Jednak czy SUV, jakim jest Stelvio, mógłby nosić tak zaszczytną nazwę? Czy jest możliwe, aby stworzyć auto, które będzie niesamowite na torze i porównywalne z Giulią?

Alfa Romeo

Na to pytanie odpowiedzi udzielił Fabio Migliavacca, szef marketingu Alfa Romeo, w wywiadzie dla magazynu Autocar. Przede wszystkim Stelvio musiałaby stać się “najlepszą z najlepszych”, a to zadanie utrudnia wysoko umieszczony środek ciężkości. W przypadku Giulii GTA mówimy od kuracji odchudzającej na poziomie 100 kg. To bardzo dużo, chociaż w przypadku Stelvio kroki zapewne musiałby być bardziej radykalne. Nawet dołożenie 50 czy 150 KM nie wiele da, bo najważniejsze w tym wszystkim jest prowadzenie oraz aerodynamika. Podobno odbyło się nawet specjalne spotkanie zarządu, na którym rozmawiano o tej sprawie i jednogłośnie stwierdzono, że nawet jeśli takie auto powstanie to nie zadowoli wystarczająco klientów.

Quadrifoglio pozostanie najwyższym wariantem modelu Stelvio w gamie Alfa Romeo i nie powinniśmy się spodziewać wyżej wersji. Poczekajmy jednak na model Tonale, który ma być wyjątkowy i zwiększyć sprzedaż włoskiego producenta. Sytuacji Alfa Romeo nie ułatwia obecna pandemia koronawirusa, bo fabryki nie pracują i nie można produkować chociażby Giulii GTA. Zarówno GTA jak i GTAm zostanie wyprodukowana w nakładzie po 500 sztuk, a aby dostać się do tego ścisłego grona to trzeba przejść selekcję w Alfa Romeo, więc nie jest to takie proste. Miejmy nadzieję, że kilka sztuk w Polsce się pojawi.

Alfa Romeo

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *