Zastanawiasz się nad zakupem samochodu używanego? Poszukujesz czegoś, co sprosta Twoim oczekiwaniom, a na rynku motoryzacyjnym nie znalazłeś niczego godnego uwagi? Chociaż “pofirmówki” w społeczeństwie owiane są mitem auta mocno wyeksploatowanego, nie zawsze jest to prawda. Niejednokrotnie jest to szansa na zakup samochodu w bardzo dobrym stanie technicznym i o nienagannym wyglądzie. To, jaki wybierzemy model samochodu, jaka będzie jego marka, pojemność silnika, rok produkcji, czy pojemność silnika, zależy tylko od nas i naszych oczekiwań.
Na co zatem warto zwracać uwagę przy zakupie? Przed zakupem warto sprawdzić oferty firm, które prowadzą aukcje poleasingowe.
Auta poleasingowe — zalety
Wokół samochodów poleasingowych narosło wiele mitów, które najczęściej nie pokrywają się z prawdą, kładąc zasłonę niedomówień na samochody poflotowe.
Jakie są zatem zalety używanego samochodu?
Wybierając auto poleasingowe, mamy pewność, że historia auta została w pełni udokumentowana. Sprawdzając ją, dowiemy się, czy pojazd został uszkodzony w wyniku zdarzenia drogowego oraz jakich napraw dokonywano. Ponadto, kupując samochód poleasingowy otrzymamy komplet danych technicznych takich jak np. rodzaj nadwozia, pojemność silnika itd.
Dlaczego wiek samochodów poleasingowych nie przekracza 5 lat?
Leasing to inaczej wynajem długoterminowy, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Jest to wygodny sposób na posiadanie nowego auta za rozsądną cenę. Czas umowy leasingowej to średnio 5 lat, w tym czasie użytkownik spłaca w ratach samochód, naprawiając go w autoryzowanych serwisach. Po zakończeniu umowy, klient może albo auto wykupić na własność, albo odsprzedać na rynek wtórny.
Wartość samochodu po 5 latach użytkowania spada, aktualna cena często stanowi ok. 50% wartości auta. Dlatego właśnie, na rynku samochodów poleasingowych, średni wiek auta nie przekracza 5 lat.
Na jakie parametry należy zwracać uwagę?
Przy zakupie samochodu używanego powinniśmy zwrócić uwagę na:
- przebieg (w celu upewnienia się, warto sprawdzić historię pojazdu na stronie rządowej, np. https://historiapojazdu.gov.pl/),
- główne parametry samochodu:
- rok produkcji,
- pojemność silnika,
- rodzaj paliwa (benzyna, diesel, hybryda),
- moc silnika,
- typ nadwozia (hatchback, sedan, minivan, SUV, van, pickup),
- historia pojazdu (kolizje, stłuczki),
- działanie innych istotnych systemów (praca silnika, wspomaganie, klimatyzacja, itd.),
- aktualny stan lakieru i nadwozia (odpryski, zarysowania, korozja),
- wnętrze samochodu (stan kierownicy, skrzyni biegów, przetarcia na fotelach, czystość tapicerki).
Czy wybierając samochód poleasingowy mogę liczyć na wyższą jakość?
I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, na jaki samochód uda nam się trafić. Czasem zdarza się, że samochód może mieć wysoki przebieg, ale jego stan techniczny będzie zadowalający. Wtedy warto dać mu szansę i zastanowić się nad zakupem.
Należy pamiętać, że tego typu samochody należą nie tylko do przedstawicieli handlowych, którzy większość swojej pracy spędzają w samochodzie, ale także do liderów i kierowników wielu firm czy instytucji. Jeśli uda nam się znaleźć taki samochód, istnieje spora szansa, że będzie on w lepszym stanie technicznym, z mniejszym przebiegiem i nierzadko, o podwyższonym standardzie.
Samochód poleasingowy – wady
Niestety, czasem możemy paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy, a z braku doświadczenia, czy też niedostatecznej wiedzy, możemy dokonać niezbyt udanej transakcji, w efekcie samochód, zanim zacznie służyć, musi odbyć konieczne naprawy. Czasem zdarza się, że sprzedawca dopuści się pewnych nadużyć, np. zatuszuje uszkodzenia, cofnie licznik czy zatai historię zdarzeń drogowych. Mimo że środowisko samochodów używanych mocno walczy z takimi zachowaniami, niestety w dalszym ciągu można spotkać się z takimi praktykami. Oprócz nieuczciwego sprzedawcy możemy trafić na pojazdy, które nie będą w zadowalającym stanie technicznym. Przyjrzyjmy się zatem, na co uważać, szukając samochodu poleasingowego.
Na co uważać kupując samochody używane
Pojazdy używane nie zawsze są w idealnym stanie, często posiadają wiele drobnych usterek, które niestety negatywnie wpływają na ich jakość. Na decyzje zakupowe ma wpływ wiele czynników: przebieg, uszkodzenia mechaniczne takie jak: zarysowania lakieru, rdza nadwozia, wyraźnie zużyte wnętrze (przetarcia fotela, kierowcy, nadwyrężona skrzynia biegów). Są to takie elementy, które mogą zaważyć nad decyzją zakupu samochodu.
Samochody poleasingowe w przeważającej większości są w wersji bazowej/podstawowej. Oznacza to, że wyjechały z salonu bez dodatkowego wyposażenia, np. nie ma co liczyć na skórzane fotele, podgrzewane lusterka, czy ekstrawaganckie alufelgi.
Należy również pamiętać, że nieuczciwi użytkownicy dopuszczają się szermarnych praktyk i np. serwisują samochód w nieautoryzowanych serwisach, cofają przebieg, stosują tanie zamienniki zamiast oryginalnych części.
Dlatego warto skontaktować się z autoryzowanym sprzedawcą, gdzie mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani. Na szczęście, możemy skorzystać z oferty firmy Alphabet, która od lat zajmuje się samochodami poleasingowymi.
Założyciel | Redaktor naczelny
Pasjonat motoryzacji i marketingu – wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.