Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Licznik jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu. Jego wymianę dokładnie regulują obowiązujące przepisy. Z tego powodu wszelkie działania w obrębie licznika można wykonać jedynie w określonych sytuacjach. Kiedy można wymienić licznik?

Kiedy można wymienić licznik?

Zdarza się, że licznik w samochodzie ulega zniszczeniu lub przestaje działać prawidłowo ze względu na wieloletnią eksploatację bądź wady fabryczne. W takich sytuacjach można wymienić go na nowy egzemplarz. Wymiana licznika w aucie jest wskazana głównie w następujących przypadkach:

  • licznik wskazuje niewłaściwy przebieg,
  • licznik nie wskazuje przebiegu,
  • konieczna jest wymiana części, której nie można oddzielić od licznika,
  • doszło do uszkodzenia licznika w wyniku długiej eksploatacji,
  • wskazania licznika są niekompletne lub nieczytelne,
  • następuje konwersja pojazdu na europejski.

Niektóre elementy drogomierzy są wymienialne, dlatego można zastąpić je działającymi egzemplarzami bez demontażu całego licznika. Doskonałym przykładem jest żarówka. Oznacza to, że wymiana drogomierza staje się możliwa jedynie w sytuacjach, gdy wystąpi taka konieczność.

Wymiana licznika w aucie

Zasady dotyczące wymiany licznika w aucie

Wymiana licznika jest regulowana wieloma przepisami. Ustawodawca wskazuje, że stara część nie może być zastąpiona pochodzącą z innego samochodu. Musi to być więc nowy egzemplarz, dopasowany do konkretnego modelu auta. Rocznik w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia, jednak należy wybrać wariant, który zgadza się z parametrami danego pojazdu.

Wymiana drogomierza w odpowiednim warsztacie to nie wszystko. Konieczne jest bowiem zgłoszenie tego faktu w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dokonuje tego diagnosta po wykonaniu przeglądu. Należy udać się do stacji kontroli pojazdów w terminie 14 dni od wymiany licznika. W tym miejscu specjalista określi, czy nowy drogomierz działa prawidłowo i został odpowiednio zamontowany. Następnie spisze on jego wskazania.

Legalizacja nowego drogomierza wiąże się również z koniecznością wypełnienia stosownego oświadczenia. Powinno ono zawierać wszystkie niezbędne informacje na temat właściciela pojazdu. W takim dokumencie trzeba też zapisać przyczynę wymiany licznika. Nie można zataić prawdziwego powodu takiej decyzji. Właściciel musi bowiem złożyć oświadczenie, że wszystkie podane informacje są zgodne ze stanem faktycznym, a jeśli nie, grożą mu poważne konsekwencje.

Wymiana licznika w aucie
A closeup of the dashboard of a luxury car under the lights

Kiedy nie można wymienić licznika?

Istnieją również sytuacje, w których pod żadnym pozorem nie można wymienić licznika. Są to przypadki, kiedy właściciel chce zmodyfikować pojazd lub pozbyć się starego drogomierza bez wyraźnego powodu. Takie działanie jest niezgodne z prawem i wiąże się z dużymi karami.

W stacji kontroli pojazdów nie sprawdza się powodu wymiany licznika, jednak taką informację należy zawrzeć w złożonym oświadczeniu. Jeśli okaże się, że jest ona niezgodna z prawdą, osobie składającej dokument grozi odpowiedzialność karna. Nie warto więc wymieniać licznika bez wyraźnego powodu dopuszczonego przez ustawę.

Licznik a ubezpieczenie OC

Sprawny licznik jest niezbędny do pozytywnego przejścia obowiązkowego przeglądu. Takie badanie ma znaczenie również podczas kupowania ubezpieczenia OC. To obligatoryjna polisa, którą trzeba nabyć co roku. Obecnie na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują podobną formę ochrony w różnych cenach. Z tego powodu dobrym pomysłem jest sprawdzenie dokładnego kosztu polisy w darmowym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych na rankomat.pl.

Ubezpieczenie OC musi być wykupione na każdy pojazd zarejestrowany w Polsce. Do nabycia takiej ochrony konieczne jest także przedstawienie ważnego przeglądu. Warto więc zdecydować się na wymianę licznika w sytuacji, gdy widzisz, że nie działa on prawidłowo. W ten sposób zapewnisz prawidłowe działanie pojazdu i umożliwisz sobie bezproblemowe wykupienie polisy OC, która jest obowiązkowa. Jej brak wiąże się z karami wynoszącymi nawet kilka tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *