Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Na pierwszy rzut oka opony od popularnego producenta nie różnią się od tych oferowanych przez mało znaną markę. W rzeczywistości opona oponie nierówna, dlatego przed zakupem nowego ogumienia do samochodu trzeba dobrze poznać charakterystykę poszczególnych produktów.

  1. Na początek rozmiar
  2. Letnie, zimowe, a może całoroczne?
  3. Nowe czy używane?
  4. Bieżnik
  5. Internetowy sklep z oponami

Opony różnią się od siebie rodzajem tworzywa, z którego zostały wykonane, bieżnikiem, przeznaczeniem czy rozmiarem. Różnic w parametrach opon jest znacznie więcej, a każda z nich może przeważyć na korzyść konkretnego modelu.

opony

Na początek rozmiar

Parametrem, od którego należy rozpocząć poszukiwania, jest rozmiar opon. Ten najodpowiedniejszy zależy od modelu auta i warunków, w jakich samochód będzie najczęściej się poruszał. Rozmiar najlepiej odczytać z opon, które już są założone na felgach, jednak warto sprawdzić również zalecenia producenta. Może okazać się, że posiadany model samochodu lepiej zachowuje się podczas jazdy, jeśli zastosuje się opony o nieco innym rozmiarze, niż użytkowane dotychczas. Pełny rozmiar opony składa się z trzech parametrów – szerokości, współczynnika profilu i średnicy felgi, np. 185/65 R15.

Letnie, zimowe, a może całoroczne?

Wybór pomiędzy poszczególnymi rodzajami opon od lat dzieli kierowców i specjalistów. Jedni twierdzą, że lepiej zmieniać opony w sezonie letnim i zimowym, inni z kolei uważają, że nie jest to potrzebne, ponieważ komfort jazdy w każdych warunkach zapewniają opony całoroczne. Racja leży po środku, ponieważ obie opcje są właściwe. Opony całoroczne, np. te z oferty https://noweopony.pl/opony/nokian, sprawdzają się w sytuacji, kiedy auto porusza się głównie po drogach miejskich i podmiejskich, a więc po takich, które zwykle utrzymane są w dobrym stanie. Wówczas opona nie musi mierzyć się z trudnymi warunkami na drodze. Inaczej jest w przypadku, kiedy samochód będzie użytkowany na różnych drogach, a dodatkowo częstotliwość użytkowania jest duża – wówczas lepiej mogą się sprawdzić opony sezonowe.

opony

Nowe czy używane?

Stan opon to kolejna kwestia, która dzieli kierowców. Co do zasady, odpowiedniejszym wyborem będą opony nowe. Nowe ogumienie dostosowuje się do stylu jazdy kierowcy i nie posiada wad, które mogą pojawić się w przypadku opon używanych. Z kolei te drugie są często tańsze, a więc będą korzystniejszym wyborem dla kierowców posiadających ograniczony, niewielki budżet. Jednak chcąc kupić opony na lata, które posłużą kierowcy przez kilka sezonów, warto postawić na nowe ogumienie od renomowanego producenta.

Bieżnik

Ważnym parametrem ogumienia jest bieżnik – od jego rodzaju zależy to, jak opona będzie się zachowywać na drodze w określonych warunkach. Opony letnie zwykle mają bieżnik klasyczny, symetryczny, który w połączeniu z odpowiednią mieszanką gumy, może wpływać na zmniejszenie spalania samochodu i zwiększenie komfortu akustycznego podczas jazdy. Lepszej jakości opony mogą mieć bieżnik kierunkowy, ułożony w kształcie litery V, lub asymetryczny. Ten ostatni charakteryzuje się zmienną głębokością nacięć po wewnętrznej i zewnętrznej części bieżnika. Odpowiedzialna za odprowadzanie wody wewnętrzna część bieżnika jest ponacinana głębiej niż część zewnętrza, której zadaniem jest poprawa stabilności auta na zakrętach.

opony

Internetowy sklep z oponami

Chcąc kupić dobre opony, trzeba wybrać nie tylko samo ogumienie, ale również jego dystrybutora. Najlepiej zaufać sprawdzonemu dostawcy, takiemu jak internetowy sklep z oponami https://noweopony.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *