Czy warto kupić auto z USA? Takie pytanie coraz częściej zadają sobie kierowcy, którzy chcą wymienić swój stary samochód na inny model. Choć najpopularniejszym kierunkiem importu aut do Polski nadal pozostają Niemcy i Francja, sprowadzanie aut z USA może wydawać ciekawą alternatywą. Wszak tamtejszy rynek pełen jest niesamowitych perełek – pojazdów ze świetnym wyposażeniem i o jeszcze lepszym wyglądzie. Jak w praktyce wygląda import aut z USA? Dlaczego warto się nim zainteresować? Czytaj dalej!
Auto z USA – czy warto?
Nie ukrywajmy – popularność importu aut z USA stale rośnie. Polscy kierowcy szukają rozsądnych opcji, by wejść w posiadanie nowego samochodu, ale ceny salonowych czy nawet używanych pojazdów dosłownie zwalają z nóg. Niektórzy decydują się na sprowadzanie samochodu zza naszej zachodniej granicy, licząc na niewielki wydatek i jednocześnie auto w świetnym stanie technicznym. Niestety rzeczywistość często weryfikuje te założenia, a starsze roczniki Golfa czy Passata to nie jest coś, czym można się zachwycać.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o sprowadzanie auta z USA. Stany to właściwie kolebka motoryzacji – dziewicza ziemia pełna hałasujących silników o absurdalnej pojemności, zapachu benzyny i poczucia motoryzacyjnej wolności. A przynajmniej tak było jeszcze do niedawna. Dziś w USA można spotkać zarówno agresywne, paliwożerne auta legendarnych marek, jak i spokojne, luksusowe samochody rodzinne, które pozwolą Ci dojechać z punktu A do B bezpiecznie i komfortowo. Każdy kierowca może tu znaleźć coś dla siebie i nawet jeśli nie jesteś wielkim fanem czterech kółek, powinieneś zainteresować się amerykańskim rynkiem.
Wbrew obiegowej opinii import aut z USA nie jest wcale taki drogi. Pierwszym ważnym czynnikiem są niższe ceny samych pojazdów (co omawiamy bardziej szczegółowo poniżej); jak się jednak okazuje, również pozostałe opłaty nie są zbyt wygórowane. Przykładowo, koszty transportu drogą morską zamykają się w granicach 5000 zł. W internecie można trafić na wypowiedzi pseudospecjalistów, którzy twierdzą, że należy wyłożyć minimum 10 tys. zł, co jest totalną bzdurą.
Dlaczego auta z USA są tańsze?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego auta z USA są tańsze i jak ich ceny wypadają w porównaniu z rynkiem europejskim. Odpowiedzi należy szukać w innym podejściu kierowców do posiadanego samochodu – Amerykanie mogą sobie pozwolić na regularne wymiany aut. Częściej decydują się też na sprzedaż w przypadku niewielkiej kolizji czy awarii. W ten sposób na rynek wtórny trafiają pojazdy w bardzo dobrym stanie technicznym. Podaż utrzymuje się na wysokim poziomie, a ceny zachęcają klientów szukających dobrych okazji. To doskonała szansa także dla kierowców ze Starego Kontynentu.
Czy opłaca się sprowadzić auto z USA – zalety importu
Jakie korzyści daje sprowadzanie aut z USA – poza tą najbardziej oczywistą, czyli radością z posiadania wymarzonego auta? Sprawdźmy:
- Olbrzymi wybór różnorodnych marek, segmentów i modeli – sprowadzanie aut z USA daje szanse nabycia prawdziwych unikatów, które są rzadko spotykane na europejskim rynku.
- Bogate wyposażenie – przyjęło się, że samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych mają lepsze opcje wyposażenia. To, co tam uważane jest za standard, w Europie postrzegane jest jako nowinka i powiem luksusu.
- Auta w dobrym stanie technicznym – do sprzedaży trafiają najczęściej auta kilkuletnie, bezkorozyjne i zadbane. Amerykańscy kierowcy pamiętają o częstych przeglądach, wymianie zużytych części i przykładają dużą wagę do ogólnej kondycji swoich samochodów. A po kilku latach i tak wymieniają je na nowe.
- Import samochodów z USA to realna oszczędność – ogólna zasada jest następująca: im droższe auto kupujemy, tym więcej na tym zaoszczędzimy. Najbardziej opłaca się sprowadzać samochody klasyczne oraz modele z segmentu premium (luksusowe sedany, gran turismo czy SUV-y).
Jakie są najpopularniejsze modele samochodów sprowadzanych z USA?
Lista modeli cieszących się zainteresowaniem europejskich kierowców jest naprawdę długa. Warto wymienić m.in. markę Ford, na czele ze sportowym Fordem Mustangiem i rodzinnym Fordem Fusion oraz Fordem Escape. Bardzo popularnym wyborem są również samochody BMW (SUV-y pokroju BMW X3, jak i sportowe BMW M3). Klienci chętnie sprowadzają również takie auta, jak Mazda CX-9, Volkswagen Golf R czy AUDI S5. Miłośnicy sportowych doznań i głośnego ryku silnika sięgają z kolei po Dodge’a Challengera czy Porsche 911.
Import samochodów z USA i podstawowe korzyści. Podsumowanie
Auta z USA – czy warto? To pytanie warto nieco zmodyfikować – dlaczego warto? To idealny sposób, by wejść w posiadanie wyjątkowego pojazdu w niewygórowanej cenie. Warto jednak pomyśleć o skorzystaniu ze wsparcia profesjonalnej firmy importerskiej, która załatwi za nas wymagane formalności i przyspieszy cały proces – przypomina Krzysztof Mikołajczyk z firmy FlyCars, który pomógł w opracowaniu tego tekstu.
Przeczytaj także: Import aut z USA vs. kupno w kraju: porównanie kosztów i korzyści.
Założyciel | Redaktor naczelny
Pasjonat motoryzacji i marketingu – wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.