Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Australia obecnie przeżywa gorączkę licytacji, ponieważ na rynek trafiła najbardziej poszukiwana tablica rejestracyjna w kraju, nosząca pożądany numer ‘1’ w stanie Nowa Południowa Walia. Pomimo że aukcja otworzyła się niedawno i będzie trwać do trzeciego tygodnia stycznia, oferty już przekroczyły imponującą sumę 10 milionów dolarów australijskich (6,7 miliona dolarów amerykańskich).

To, co czyni tę tablicę rejestracyjną szczególnie wyjątkową, to jej unikalna historia. Uważa się, że to pierwsza tablica rejestracyjna, jaką kiedykolwiek zamontowano w pojeździe w Australii, pierwotnie wydana pierwszemu Komisarzowi Policji tego stanu. Tablica pozostawała w jego posiadaniu aż do lat 30. XX wieku, po czym trafiła do przedsiębiorcy Sir Fredericka Stewarta, który zarejestrował ją na swoim samochodzie Oldsmobile.

Tablica rejestracyjna za 10 milionów dolarów - czy warto?

Fascynująca podróż tej historycznej tablicy rejestracyjnej trwała po śmierci Stewarta w 1961 roku. Tablica pozostała w rodzinie Stewarta, a w 1988 roku Lady Majorie Stewart, wdowa po Sir Fredericku, rzekomo odrzuciła ofertę w wysokości 200 000 dolarów australijskich (134 000 dolarów amerykańskich) za jej zakup. Nawet po jej śmierci w 2000 roku rodzina kontynuowała przechowywanie tego cennego kawałka historii. Dopiero teraz, po ponad trzech dekadach, zdecydowali się rozstać z ikoniczną tablicą rejestracyjną, wystawiając ją na sprzedaż za pośrednictwem firmy Lloyds.

Mimo że licytacja będzie trwać kolejne pięć tygodni, osiągnięta już granica 10 milionów dolarów australijskich stawia tę tablicę w pozycji do potencjalnego ustanowienia nowego rekordu jako najdroższej tablicy rejestracyjnej, kiedykolwiek sprzedanej w Australii. Obecny rekord należy do tablicy numer ‘4’ z Nowej Południowej Walii, która zmieniła właściciela za 2,45 miliona dolarów australijskich w 2017 roku. Tablica ‘1’ była rzadkością w ostatnich dziesięcioleciach, chociaż zauważono ją na klasycznym modelu Daimlera w 2014 roku.

Tablica rejestracyjna za 10 milionów dolarów - czy warto?

Globalnie najdroższą tablicą rejestracyjną, jaka kiedykolwiek została sprzedana, jest ‘P 7’, osiągając zdumiewającą kwotę 55 milionów dirhamów (14,97 miliona dolarów amerykańskich) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w tym roku. Ta sprzedaż obaliła poprzedni rekord, który obowiązywał od 2008 roku, gdy Saeed Abdul Ghaffar Khouri wydał 52,2 miliona dirhamów (14,2 miliona dolarów amerykańskich) na tablicę numer ‘1’ w Abu Zabi. Podkreśla to znaczną wartość i prestiż związany z unikalnymi i historycznie istotnymi tablicami rejestracyjnymi.

Źródło: lloydsonline

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *