Auf 400 Exemplare limitiert: Der Touareg V8 “Last Edition”.

Volkswagen Touareg Last Edition – pożegnanie Diesla V8 w wielkim stylu

Silniki V8 umierają, to już fakt, dlatego Volkswagen Touareg Last Edition będzie specjalnym podsumowaniem całej historii tych silników w grupie VAG

Nadchodzi zmierzch dużych silników diesla w SUVach. Większość producentów już od dawna nie oferuje takich wersji, a teraz kolejni wycofują je z gamy. Niestety, dotyczy to również Touarega V8 nowej generacji, którego dni są policzone. W związku z tym, na otarcie łez, Volkswagen planuje wprowadzić limitowaną edycję „Last Edition”. Niestety, będzie ona oferowana jedynie na rynku niemieckim.

Volkswagen Touareg

4-litrowa jednostka TDI jest znana również z innych modeli grupy VAG. Jest obecna w Audi SQ7 czy SQ8, a nawet w Bentleyu Bentaydze. W przeszłości auta z tym silnikiem oferowało nawet Porsche. Coraz częściej zastępuje się je hybrydami, jako będącymi bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Tak samo planuje postąpić Volkswagen. Teraz najwyższym modelem w gamie zostanie właśnie hybryda, czyli wersja R. Znajdzie się tam benzynowe V6 wspomagane elektrykiem, co łącznie da moc 455 koni. Jest to o 30 koni więcej niż w odmianie z dieslem V8, jednak odmiana hybrydowa ma aż 200Nm mniej. A trzeba pamiętać, że większość klientów kupowała diesla właśnie z powodu tego ogromnego momentu.

Volkswagen Touareg
Volkswagen Touareg R

Odmiana „Last Edition” będzie się wyróżniała bogatszym wyposażeniem standardowym, a także pakietem R-Line w standardzie. Dostępnych będzie tylko kilka odmian kolorystycznych, raczej bardziej stonowanych. Model otrzyma czarne, 21-calowe felgi oraz kilka smaczków takich jak dyfuzor, lusterka i klamki w kolorze czarnym. Wyróżnikiem będzie tabliczka z numerem modelu umieszczona na słupku B. Powstanie 400 sztuk.  

Cena (bez dodatkowych opcji) będzie dość wysoka. W stosunku do ceny podstawowej modelu z tym silnikiem trzeba będzie dopłacić 15 tysięcy euro. Dopłata jest więc spora, jednak na pewno edycja z tym wyjątkowym silnikiem i tak znajdzie swoich klientów. Niestety, prawdopodobnie będzie to już ostatni Volkswagen w ogóle z tym silnikiem, patrząc na obecne trendy w motoryzacji, niedługo duże silniki diesla nie będą wcale oferowane. Jednak czy jednostki hybrydowe dadzą radę je zastąpić? Prawdopodobnie będziemy musieli się po prostu do nich przyzwyczaić.

Foto. materiały prasowe producenta