Redaktor | Fotograf

Silniki V8 umierają, to już fakt, dlatego Volkswagen Touareg Last Edition będzie specjalnym podsumowaniem całej historii tych silników w grupie VAG

Nadchodzi zmierzch dużych silników diesla w SUVach. Większość producentów już od dawna nie oferuje takich wersji, a teraz kolejni wycofują je z gamy. Niestety, dotyczy to również Touarega V8 nowej generacji, którego dni są policzone. W związku z tym, na otarcie łez, Volkswagen planuje wprowadzić limitowaną edycję „Last Edition”. Niestety, będzie ona oferowana jedynie na rynku niemieckim.

Volkswagen Touareg

4-litrowa jednostka TDI jest znana również z innych modeli grupy VAG. Jest obecna w Audi SQ7 czy SQ8, a nawet w Bentleyu Bentaydze. W przeszłości auta z tym silnikiem oferowało nawet Porsche. Coraz częściej zastępuje się je hybrydami, jako będącymi bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Tak samo planuje postąpić Volkswagen. Teraz najwyższym modelem w gamie zostanie właśnie hybryda, czyli wersja R. Znajdzie się tam benzynowe V6 wspomagane elektrykiem, co łącznie da moc 455 koni. Jest to o 30 koni więcej niż w odmianie z dieslem V8, jednak odmiana hybrydowa ma aż 200Nm mniej. A trzeba pamiętać, że większość klientów kupowała diesla właśnie z powodu tego ogromnego momentu.

Volkswagen Touareg
Volkswagen Touareg R

Odmiana „Last Edition” będzie się wyróżniała bogatszym wyposażeniem standardowym, a także pakietem R-Line w standardzie. Dostępnych będzie tylko kilka odmian kolorystycznych, raczej bardziej stonowanych. Model otrzyma czarne, 21-calowe felgi oraz kilka smaczków takich jak dyfuzor, lusterka i klamki w kolorze czarnym. Wyróżnikiem będzie tabliczka z numerem modelu umieszczona na słupku B. Powstanie 400 sztuk.  

Cena (bez dodatkowych opcji) będzie dość wysoka. W stosunku do ceny podstawowej modelu z tym silnikiem trzeba będzie dopłacić 15 tysięcy euro. Dopłata jest więc spora, jednak na pewno edycja z tym wyjątkowym silnikiem i tak znajdzie swoich klientów. Niestety, prawdopodobnie będzie to już ostatni Volkswagen w ogóle z tym silnikiem, patrząc na obecne trendy w motoryzacji, niedługo duże silniki diesla nie będą wcale oferowane. Jednak czy jednostki hybrydowe dadzą radę je zastąpić? Prawdopodobnie będziemy musieli się po prostu do nich przyzwyczaić.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *