Toyota GR86

Toyota GR86 to następca Toyoty GT86. Sportowe coupe trafi do sprzedaży również w Europie, lecz będzie obecne jedynie przez dwa lata.

Na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku Toyota połączyła siły z Subaru i stworzyła małe, sportowe coupe. Samochód od Toyoty to model GT86, a od drugiej marki na rynek wkroczyło Subaru BRZ. Auta te były jednak produkowane aż od 2012 roku. Konstrukcje stały się już nieco przestarzałe, więc japońscy producenci znów połączyli siły i opracowali drugą generację swoich sportowych coupe. Zmieniło ono nazwę z racji na stworzenie linii sportowych wersji pojazdów GR, której nazwa ma nawiązać do zespołu wyścigowego Toyoty, czyli Gazoo Racing.

Nowe Subaru BRZ zadebiutowało pod koniec 2020 roku, a auto pod znakiem Toyoty zostało zaprezentowane w kwietniu 2021 roku. W przeciwieństwie do auta od Subaru, Toyota GR86 trafi również do Europy. Druga generacja coupe ma odświeżoną i mniej agresywną stylistykę, opiera się przede wszystkim na konstrukcji opracowanej przez Subaru, a ponadto auto napędza jednostka tego producenta. Silnik Subaru BRZ i Toyoty GR86 to typowa dla Subaru jednostka typu bokser, w której tłoki są umieszczone na przeciw siebie. Ma ona 2.4 litra pojemności wytwarza 231 koni mechanicznych mocy oraz 250 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego. Z manualną skrzynią biegów pozwala to na przyspieszenie do 100 km/h w 6.3 sekundy.

Toyota GR86

Po wkroczeniu Toyoty GR86 do sprzedaży w Europie z zakupem trzeba się jednak spieszyć. Wynika to z tego, że przez kolejny zestaw europejskich regulacji dotyczących m.in. emisji spalin, które zdążyły już “zabić” takie auta jak Ford Focus RS, nowe coupe Toyoty nie będzie w stanie ich spełnić bez dokonania ogromnych zmian w silniku i konstrukcji. Z tego powodu auto zniknie po dwóch latach obecności na rynku. Dokładniej opowiedział o tym Tom Fux, czyli wiceprezydent europejskiego działu Toyoty w rozmowie dla magazynu Autocar.

Toyota GR86

Czujemy, że ten samochód jest dobry i potrzebny dla wizerunku Toyoty w Europie. Mamy małą grupę przepełnionych pasją klientów, którzy szukają samochodów takich jak właśnie GR86. Uznaliśmy, że to ważne by zaoferować ten samochód klientom, a potem będziemy zmuszeni go wycofać, gdyż nie spełni nowych norm emisji. Dwa lata pozwolą jednak na zakup tego auta przez klientów, którzy poszukują takiego samochodu.

Toyota GR86

Toyota wciąż nie podała ceny, za którą Toyota GR86 będzie sprzedawana w Europie. Z pewnością wzrosną dość znacznie względem poprzednika między innymi przez wyższą akcyzę, która wynika z tego, że pod maską jest silnik o pojemności przekraczającej 2 litry. Toyota GR86 do europejskich salonów ma trafić na wiosnę 2022 roku.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *