Redaktor | Fotograf

Samochody elektryczne są obecnie szalenie popularne. Nie oznacza to jednak, że wyparły one całkowicie auta spalinowe i są jedynym przepisem na sukces. Może to odczuć między innymi Tesla, której sprzedaż w trzecim kwartale 2023 roku mocno spadła. Jednak czy może być to zapowiedź kryzysu aut elektrycznych?

Rosnąca moda na samochody elektryczne sprawia, że każdy chce mieć je w swojej ofercie. Wkroczenie do gry poważnych graczy, takich jak BMW czy Mercedes powoduje, że problemy mogą mieć inni producenci. Jednym z nich może być Tesla, której sprzedaż do tej pory w 2023 była wysoka. W trzecim kwartale ciężko mówić o dużym sukcesie, co było jednak do przewidzenia. Ilość egzemplarzy, która trafi do klientów jest jednak jeszcze niższa niż zakładana przez analityków, co powoduje, że przychody firmy mogą spaść. Czy oznacza to jednak początek kryzysu aut elektrycznych?

W przypadku Tesli, spadek produkcji ma jednak związek przede wszystkim z utrzymaniem linii montażowych. Moce przerobowe fabryk we Fremont i Szanghaju nieco spadły, przez co do klientów trafi mniej samochodów, a czas oczekiwania może się wydłużyć. W przypadku drugiego kwartału 2023 roku, do klientów trafiło 462 tysiące samochodów Tesli, a wyprodukowano ich o 18 tysięcy więcej. W przypadku trzeciego kwartału 2023 roku, wartości wynoszą odpowiednio 435 tysięcy samochodów dostarczonych do klientów oraz 430 tysięcy wyprodukowanych. Oznacza to jednocześnie, że w ciągu 9 miesięcy, Tesla pobiła rekord całej zeszłorocznej produkcji już teraz.

Warto jednak wspomnieć, że Tesla po raz pierwszy w historii sprzedała więcej aut, niż faktycznie wyprodukowała. Zapasy magazynowe są więc jeszcze duże, a klienci mogli otrzymać samochody tej marki od ręki. W przypadku podziału na poszczególne warianty, najpopularniejsze były Model 3 i Model Y. Stanowiły one aż 96 procent sprzedaży marki, podczas gdy luksusowe Model S i Model X trafiły jedynie do 14 tysięcy klientów. Plan Tesli zakłada wyprodukowanie 1,8 miliona egzemplarzy aut w 2023 roku.

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *