Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Nowa Octavia zadebiutowała 11 listopada 2019 roku i właśnie poznaliśmy cennik na rok 2020. Jak samochód wypada na tle najbliższej konkurencji?

Od premiery nowej Octavii trochę czasu już minęło, a za kilka tygodni powinniśmy zobaczyć już pierwsze auta na drogach, dlatego też Skoda ujawniła oficjalny cennik na rynek polski. Bez wątpienia jest to bardzo ważny model dla producenta o czym świadczą liczby sprzedanych egzemplarzy, bo w samym 2018 roku na rynek europejski trafiło 216 tysięcy samochodów, a rok później aż 218 tysięcy i zdaje się, że nowa generacja przyczyni się do wzrostu tych liczb. Wiele osób obawiało się, że ceny mogą na początku zaszkodzić Octavii, bo ta powinna być wyceniona bardzo dobrze i trafnie, gdyż każda wersja nadwozia oraz silnikowa ma swoją specyficzną grupę odbiorców. Jak wyszło ostatecznie i czy Octavia powinna bać się konkurencji?

Podstawowy wariant kosztuje 82 200 zł i jest to wersja z wyposażeniem ACTIVE oraz silnikiem 1.0 TSI o mocy 110 KM. To najsłabsza jednostka, która jest połączona z manualną 6-biegową skrzynią i występuje zarówno w sedanie jak i kombi. Tak naprawdę silnik 1.0 110 KM jest jedynym silnikiem dostępnym w podstawowym wyposażeniu ACTIVE, w którego skład wchodzą takie elementy jak: reflektory główne i tylne światła LED, system bezkluczykowego uruchamiania silnika KESSY GO, 2-ramienna skórzana kierownica, klimatyzacja CLIMATIC, elektromechaniczny hamulec postojowy, systemy bezpieczeństwa FRONT ASSIST, LANE ASSIST oraz DRIVER ALERT czy komputer pokładowy z wyświetlaczem o przekątnej 4,2 cala. Zatem jak spojrzymy na to wyposażenie to widać, że już bazowe samochody są bogato wyposażone, a wersja AMBITION dostępna dla wszystkich silników dokłada m.in. czujnik zmierzchu i deszczu, cyfrowy zestaw wskaźników, czujniki parkowania wraz z kamerą cofania, system ośmiu głośników czy przednie światła przeciwmgłowe LED z funkcją doświetlania zakrętów.

Octavia
wycinek z pełnego cennika Skody

Najtańsza wersja AMBITION z silnikiem 1.5 TSI 150 KM to koszt 94 750 zł, a ta sama jednostka w wersji STYLE (najwyższa) to koszt 104 700 zł. Silniki Diesla to jednostka 2.0 TDI o mocy 115 lub 150 KM i ich cena dla wersji AMBITION to kolejno 102 200 zł oraz 116 100 zł. Dopłata do nadwozia COMBI wynosi 4 000 zł niezależnie od wybranego silnika oraz wersji wyposażenia. Przypomnijmy, że zarówno w sedanie (liftbacku jak to fachowo nazywa SKODA) oraz COMBI auto mierzy 4689 mm długości oraz 1829 mm szerokości, a rozstaw osi dla obu wersji wynosi 2686 mm.

Do obecnej gamy silników ma dołączyć wersja hybrydowa oraz z tak zwaną “miękką hybrydą”, czyli układem elektrycznym wspomagającym jednostkę napędową w niskim zakresie obrotów. Oprócz tego na targach w Genewie zostanie pokazana wersja RS w aż 3 wariantach silnikowych, w tym po raz pierwszy jako hybryda. Trzeba przyznać, że nowa Octavia wypada bardzo dobrze na tle konkurencji i choć nie znamy jeszcze cen nowego Leona to ten cennik daje mały pogląd na to jak mogą się one kształtować po oficjalnym opublikowaniu.

Octavia

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *