Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Zdarzyło Ci się zapomnieć, że musisz zrobić przegląd samochodu? Zapewne nie tylko Tobie, dlatego na rynku pojawiają się narzędzia pomagające unikać takich sytuacji

Wbrew pozorom stan techniczny naszego samochodu ma bardzo duży wpływ na nasze bezpieczeństwo. Takie układy jak hamulce, zawieszenie czy oświetlenie odpowiadają za wiele czynników, od których zależy jakość oraz pewność prowadzenia naszego pojazdu. Jakakolwiek, nawet najmniejsza ich usterka lub nieprawidłowe działanie może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Właśnie dlatego ważne jest, by badania techniczne były wykonywane skrupulatnie i regularnie.

Oczywistym jest, że każdy kierowca może czasem zapomnieć o terminowym wykonaniu corocznego przeglądu na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Właśnie dlatego, z pomocą przychodzą takie narzędzia jak nowa funkcjonalność popularnego sklepu internetowego z częściami samochodowymi – iParts.pl.

Jak często wykonujemy badania techniczne pojazdów?

Badania techniczne w przypadku używanych samochodów powinny być wykonywane co roku. Wyjątek stanowią auta młodsze niż 5 lat. Pierwszy przegląd powinniśmy wykonać dopiero 3 lata po pierwszej rejestracji naszego samochodu. Kolejny nie później niż 5 lat od tej daty, a kolejne badania powinny odbywać się już dorocznie. Wyjątek stanowią samochody wyposażone w instalację gazową – tutaj przegląd niezależnie od wieku powinien być wykonywany raz do roku.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu?

Według najnowszych przepisów okresowe badanie techniczne samochodu podzielone jest na 3 części. Zaczyna się od identyfikacji pojazdu, czyli sprawdzenia poprawności numeru VIN. W następnym kroku diagnosta przechodzi do sprawdzenia elementów wyposażenia dodatkowego naszego samochodu, czyli haka lub instalacji gazowej. Dopiero na końcu sprawdzany jest faktyczny stan pojazdu. Podczas ostatniej części kontrolowane i dokładnie sprawdzane, często za pomocą odpowiednich maszyn, liczne układy oraz systemy samochodu.

przegląd samochodu

Do najpopularniejszych z nich należą:

 • oświetlenie zewnętrzne
 • działanie wycieraczek i spryskiwaczy
 • ogumienie
 • układ hamulcowy (siła i równomierność hamowania)
 • układ amortyzacji (badanie amortyzatorów)
 • układ jezdny (kontrola luzów)
 • nadwozie (korozja)
 • szczelność i kompletność układu wydechowego (oględziny zewnętrzne)
 • wycieki z pojazdu (wycieki płynów eksploatacyjnych)
 • emisja spalin (analiza spalin, zadymienie)
 • wyposażenie obowiązkowe (obecność gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego)

Należy również pamiętać, że od początku tego roku przegląd nie może trwać krócej niż 30 minut. Jest to wymóg systemu, do którego diagnosta wprowadza dane naszego samochodu. Przegląd techniczny ma na celu uzupełnienie danych o przebiegu naszego samochodu.

Jaka kara grozi nam za brak przeglądu technicznego?

Brak aktualnego przeglądu naszego samochodu podczas kontroli policyjnej z pewnością zakończy się mandatem. Obecnie taryfikator przewiduje grzywnę w wysokości 500zł oraz odebranie dowodu rejestracyjnego. Jeśli policjant stwierdzi podczas kontroli, że nasz pojazd stanowi niebezpieczeństwo na drodze i jego stan jest niepokojący, to może zakazać nam dalszej podróży. Wtedy potrzebne będzie holowanie na pobliski parking, które odbywa się oczywiście na koszt kierowcy.

przegląd samochodu

Co zrobić, by nie zapomnieć o przeglądzie?

Tutaj z pomocą przychodzą nam bardzo często różnego rodzaju aplikacje i inne rozwiązania. Ceniony wśród tysięcy użytkowników sklep internetowy iParts.pl również wprowadził taką funkcjonalność. Aby z niej skorzystać, po zalogowaniu wystarczy przejść do ustawień swojego konta i wybrać zakładkę „Moje auta”. Wtedy pokaże nam się lista dodanych wcześniej pojazdów. By edytować informacje o samochodzie wystarczy w kolumnie „Dane pojazdu” kliknąć opcję „Zmień”. Pojawi się wtedy okienko, w którego polach będziemy mogli uzupełnić informację o dacie ważności badania technicznego naszego samochodu. Po jej podaniu oraz zaznaczeniu opcji powiadomienia mailowego na 7 oraz 30 dni przed upływającym terminem przeglądu uruchomimy tą funkcjonalność.

Od tej pory będziemy mailowo, na miesiąc oraz tydzień przed końcem ważności naszego badania technicznego informowani przez sklep internetowy iParts.pl, że powinniśmy wybrać się na Okręgową Stację Kontroli Pojazdów w naszej okolicy i dokonać przeglądu.

Przypomnijmy również, że sklep internetowy iParts.pl posiada w swojej ofercie tysiące części do wielu popularnych na naszych drogach samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych oraz motocykli.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *