Restomody klasyków zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie. Tym razem również nie jest inaczej – oto Porsche 928 Resto!

Porsche 928 jest samochodem, który do dziś posiada pokaźną grupę oddanych fanów, choć popularnością nigdy rzecz jasna nie zbliżył się do legendarnej 911. Początkowo auto to miało być następcą wspomnianego Porsche 911, lecz zdecydowano się zmienić koncepcję auta, tworząc zupełnie nową odnogę i pakując do samochodu silnik V8. Był on jednak na tyle udanym projektem (choć faza projektowa szła inżynierom niczym krew z nosa), iż zdołał się on utrzymać na rynku przez aż 17 lat – od 1978 do 1995 roku. 928 jak na czasy swojej premiery wyglądało naprawdę nowocześnie, a nawet dzisiaj możemy w tym samochodzie docenić kilka zamysłów projektowych. Nardone Automotive, francuski startup specjalizujący się w tworzeniu restomodów, uznał jednak, iż świetnym pomysłem będzie wymyślenie Porsche 928 od nowa. Końcowy efekt jest naprawdę powalający!

Porsche 928 Restomod

Karoseria została tak naprawdę zaprojektowana od nowa z wykorzystaniem kompozytów i włókna węglowego, lecz oczywiście zadbano o to, by pojazd nie zatracił prawdziwej cząstki 928. Samochód jest ciut szerszy względem oryginału, co podkreśla jego agresywność i sportową duszę. Jeśli chodzi o tył, 928 Resto otrzymało LED-owy pas, który możemy znaleźć w najnowszych modelach od Niemców. Nie można również nie wspomnieć o przearanżowanych przednich lampach w stylu pop-up. Oczywiście takich reflektorów nie można już produkować, lecz nie jest to nowe auto, tylko modyfikacja. Bardzo, bardzo dogłębna, ale nadal modyfikacja.

Porsche 928 Restomod

Ogromne wrażenie robi zaś wnętrze samochodu, niczym wyjęte z wyobrażeń futurystów z początku XX wieku. Na desce rozdzielczej znajdziemy LED-owy prędkościomierz, zaś panel środkowy posiada zupełnie nowy wygląd. Warto wspomnieć przede wszystkim o małym ekraniku, z pomocą którego możemy obsługiwać system inforozrywki Porsche Classic. Tak, jest nawet wsparcie dla Apple CarPlay. Wszystko jest utrzymane w bardzo minimalistycznym stylu. Patrząc na to auto można poczuć się jak po przeżyciu podróży w czasie o 50 lat. Równocześnie w przeszłość i w przyszłość.

Porsche 928 Restomod

Na sam koniec wspomnijmy o samej mechanice – silnik V8 w Porsche 928 Resto został nieco poprawiony i generuje teraz moc aż 400 koni mechanicznych. Jednostka obsługiwana jest poprzez manualną, 6-biegową skrzynię biegów, a w aucie znajdziemy również szperę i nowiutkie aktywne zawieszenie, sterowane elektronicznie. Poprawiono również układ hamulcowy i kierowniczy.

Zdecydowanie warto podkreślić fakt, iż nie jest to po prostu render graficzny – samochód ten będziemy w stanie zobaczyć w akcji już za niedługo. 928 Resto pojawi się bowiem na ikonicznym Festiwalu Prędkości w Goodwood, który rozpoczyna się 23 czerwca. Wtedy też osoby zainteresowane samochodem będą mogły zacząć się po niego zgłaszać. Cena nie jest znana, lecz nie ma chyba żadnych wątpliwości, iż wartość takiego auta musi być wręcz kosmiczna!

Foto. Nardone Automotive

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *