Francuzi nie próżnują i zamierzają usportowić każdy samochód ze swojej obecnej gamy. Czy wyczynowy Peugeot to nowa konkurencja dla Audi RS?

Gama modelowa Peugeota raczej nie obfituje w samochody sportowe. Przez krótki okres jeszcze kilka lat temu mogliśmy kupić RCZ, który był spokrewniony z modelem 308 i można go było stawiać obok na przykład Audi TT. Aktualnie z salonu francuskiej marki możemy wyjechać nowym 308 GTi, a dla kilku innych opcji jak 508 czy 3008 dostępne w konfiguratorze są pakiety GT, które charakteryzują się bardziej sportowym wyglądem oraz kilkoma ciekawymi gadżetami. Jest to jednak tylko wersja wyposażenia, a nie osobny model marki Peugeot zaprojektowany pod doznania typowo sportowe.

W ostatnim czasie grupa francuska grupa PSA połączyła się z FCA, skutkując stworzeniem koncernu Stellantis. Taka współpraca z pewnością korzystnie wpłynie na wymianę technologii i podzespołów oraz ekspansję na rynki z drugiego końca oceanu, bowiem sam Peugeot chce wrócić na amerykański rynek już niedługo.

Po połączeniu koncernów już pojawiają się nowe tego efekty. U reprezentanta PSA spod znaku lwa, każdy model oferowany w sprzedaży ma mieć swoją “wyczynową” wersję. Jak mówi CEO – Jean-Philippe Imparato – dla brytyjskiego magazynu Auto Express, Francuzi mają plany, by zaoferować wiele ciekawych, nowych samochodów. Pierwszym owocem tego postanowienia ma być Peugeot 508 Sport Engineered. Imparato twierdzi, że nowy wóz ma “przesłać wiadomość“. Do kogo jest ona kierowana?

Peugeot

Spójrzmy na cyferki. Hybryda plug-in łącząca 1.6-litrowy silnik spalinowy z dwoma motorami elektrycznymi dającymi razem 355 koni mechanicznych. 520 niutonometrów momentu, rozpędza się do 100 kilometrów na godzinę w 5,2 sekundy. A to wszystko zapakowane w naprawdę rasowo wyglądające kombi lub sedana. Moim zdaniem adresatami wymienionej wcześniej “wiadomości” są potencjalni kupujący chociażby Audi RS.

Niemiecka firma ma w swojej gamie zarówno modele zwyczajne, dla pospolitych kupujących oraz usportowione wariacje na ich temat jakimi są RS3, RS4 czy RS6. Jest to świetne rozwiązanie, bo na bazie zwyczajnego, rodzinnego kombi lub kompaktowego hatchbacka powstają maszyny do generowania frajdy z jazdy, które jednocześnie nie tracą zbytnio na swojej codziennej funkcjonalności. RS6 zawieziesz rano dzieci do szkoły, po południu skoczysz na większe zakupy, a na weekend wyjedziesz na tor zawstydzając niektórych tam obecnych.

Podobnie zapowiada się wizja Peugeota. 508 jest w moim odczuciu jednym z najlepiej wyglądających, aktualnie produkowanych aut. Jest praktycznym kombi lub eleganckim sedanem. W sportowej odmianie ma jeszcze charakterystyczne dodatki stylistyczne. Część z nich pomalowano jaskrawym kolorem, co przypomina mi pewne rozwiązania znane z natury. Kojarzycie te trujące, małe, egzotyczne żabki w różnych kolorach? Tu widzę podobieństwo. Peugeot sam w sobie może jakoś specjalnie by się nie wyróżniał na ulicy, jednak te jaskrawe dodatki krzyczą “uważaj, możesz się zdziwić jak przykozaczysz na tych światłach!”.

Jak na razie znamy tylko jeden usportowiony model francuskiego producenta, lecz plan na rozbudowanie oferty zapowiada się świetnie. Sam z przyjemnością przetestowałbym na żywo 508 i nie mogę się doczekać następnych usportowionych aut z lwem na grillu.

Peugeot

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *