Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Opony motocyklowe to jedyne dwa punkty styku jednośladu z nawierzchnią. Odpowiadają nie tylko za przyjemność z jazdy, ale przede wszystkim za bezpieczeństwo. Sezon zbliża się wielkimi krokami i warto poświęcić dłuższą chwilę na dobór właściwego modelu. W poradniku dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając opony motocyklowe! 

Wybór opon do motocykla – co jest ważne?

Wybór dobrych opon do motocykla to ważna kwestia, a liczne oferty wielu producentów wcale w nim nie pomagają. By nie utknąć w gąszczu pozornie podobnych modeli, warto przed zakupem odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania. 

 • Jaki jest mój styl jazdy?
 • Jakiego typu motocykl posiadam?
 • Jaki jest dedykowany rozmiar opon do mojego pojazdu? 

Poniżej objaśniamy kilka podstawowych kwestii, które pozwolą jeszcze łatwiej odpowiedzieć na pytania i bardziej komfortowo dobrać właściwe ogumienie. 

Opony motocyklowe

Opony motocyklowe a ich budowa

Ze względu na budowę, wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje opon motocyklowych. Główne różnice wynikają tu z konstrukcji wewnętrznej. 

 • Opony radialne – (inaczej promieniowe) stalowe linki kordu rozciągają się równolegle i tworzą kąt prosty z osią symetrii opony. Są dzięki temu bardziej elastyczne i przyczepne podczas manewrów na zakrętach. Radialna konstrukcja jest często wykorzystywana w oponach sportowych oraz szosowych. 
 • Opony diagonalne – (inaczej krzyżowe) dwie warstwy kordu ułożone są w sposób ukośny oraz przylegają do osi symetrii opony pod kątem 20-40 stopni. Wyróżnia je większa sztywność ścian bocznych oraz lepsze tłumienie nierówności. Diagonalna konstrukcja jest często wykorzystywana w oponach do motocykli typu cross oraz enduro. 

Rodzaje opon motocyklowych

Jest wiele typów motocykli i analogicznie do nich, producenci tworzą różne rodzaje opon motocyklowych. Warto więc przed zakupem określić, jaki rodzaj motocykla posiadamy. Poniżej objaśniamy najczęściej spotykane rodzaje opon motocyklowych

 • Opony sportowe – wyróżnia je bardziej miękka mieszanka oraz nieco bardziej szpiczasty profil. Takie opony sprawdzą się podczas agresywnej jazdy oraz szybkich i dynamicznych manewrów na zakrętach. Są dedykowane do motocykli sportowych, sportowo-turystycznych oraz maszyn typu naked bike.
 • Opony turystyczne – charakteryzują je dobre parametry na mokrej nawierzchni oraz wydłużone przebiegi i komfort jazdy. Sprawdzą się przede wszystkim podczas pokonywania długich odcinków. Zalecane do motocykli turystycznych oraz sportowo-turystycznych. 
 • Opony terenowe – najczęściej spotykany bieżnik w takich oponach to tzw. kostka. Lepiej trzymają się trudnego terenu i zachowują wyższą przyczepność podczas off-roadowych manewrów. Jest to częsty wybór do crossów oraz enduro. 
 • Opony do skutera – wyróżnia je uniwersalna konstrukcja, która ma sprawdzać się zarówno podczas gorącego lata, jak i deszczowej pogody. Ich zadaniem jest lepsza ochrona przed aquaplaningiem oraz zapewnienie stabilnej trakcji. 
Opony motocyklowe

Rozmiar opon motocyklowych – na co zwracać uwagę

Rozmiar opon motocyklowych ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Już na etapie projektowania maszyny inżynierowie biorą pod uwagę konkretny rozmiar ogumienia, z jakim będzie użytkowany jednoślad. 

Warto zwrócić uwagę, że opony motocyklowe mogą posiadać oznaczenia osi, na które są przeznaczone. 

 • Front – opona przeznaczona na przednią oś.
 • Rear – opona przeznaczona na tylną oś. 

Dedykowane rozmiary będą się różnić w zależności od roku produkcji, pojemności silnika oraz konkretnego modelu. Warto więc wybierać wyłącznie modele o rozmiarze zalecanym przez producenta pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *