Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Interesuje Cię odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu? Sprawa ta nie należy do najprostszych, a niedoświadczony właściciel pojazdu może stracić na nią wiele czasu i nerwów. Aby tego uniknąć, warto dowiedzieć się, gdzie złożyć odwołanie, w jakim terminie, o jakiej karze jest mowa oraz jak wygląda samo pismo i co powinno się w nim znaleźć. 

Ostatnia z wymienionych kwestii jest najłatwiejsza i mogą się nią zająć za Ciebie prawdziwi eksperci. Chcąc odwołać się od kary za nieprzerejestrowanie samochodu, warto wykorzystać to źródło i pobrać gotowy do wypełnienia wzór odwołania od kary za nieprzerejestrowanie samochodu. To zdecydowanie ułatwi Ci przejście całej procedury. 

Jakie obowiązki po kupnie samochodu ma właściciel pojazdu?

Dane pojazdu oraz jego właściciela zapisywane są w Centralnej Ewidencji Pojazdów, co pozwala na ich szybką weryfikację. Aby jednak system działał prawidłowo, przy nabyciu pojazdu niezbędne jest zgłoszenie zmiany, dzięki czemu wszystkie informacje są aktualne i kompletne. 

Zaniedbanie tego obowiązku skutkować może otrzymaniem dotkliwej kary, której wysokość sięga od 200 zł do nawet 1000 zł. Decyzję o ostatecznej kwocie podejmuje starosta. Sama kara nakładana jest w drodze decyzji administracyjnej i ma charakter uznaniowy. 

Odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Nabycie pojazdu, zgłoszenie tego faktu i dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym

Zgodnie z prawem w ruchu drogowym uczestniczyć mogą pojazdy nieprzerejestrowane, ale tylko przez 30 dni od chwili dokonania transakcji. Przez ten miesiąc właściciel pojazdu zarejestrowanego na swojego poprzednika powinien przerejestrować pojazd na siebie. 

Czy możliwe jest nabycie samochodu bez konieczności dokonania przerejestrowania w terminie do 30 dni? Tak, wykazać trzeba jednak, że przez ten czas nie było takiej możliwości. Pismo z uzasadnieniem dotyczyć może np. konieczności dokonywania długotrwałych napraw uniemożliwiających przerejestrowanie. 

Zgłoszenie nabycia pojazdu – jak to zrobić?

Obowiązek przerejestrowania samochodu spoczywa na jego nabywcy, a formalności dopełnić można osobiście w urzędzie, przez internet bądź pocztą. Dokumenty trafić muszą do lokalnej jednostki wydziały komunikacji. Niezbędne jest do tego wypełnienie odpowiedniego formularza oraz przedstawienie odpowiednich dokumentów, m.in. potwierdzenia przeprowadzenie transakcji, danych obu stron transakcji oraz wszystkich najważniejszych informacji dotyczących przedmiotu transakcji (samochodu). 

Odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu

Opisywana kara nakładana jest w drodze decyzji administracyjnej, możliwe jest więc odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu do określonego organu odwoławczego. W praktyce zatem odwołanie dotyczy kwoty kary, ustalonej przez starostę.

Gdzie trzeba złożyć odwołanie?

Odwołanie składa się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, czyli organu wyższej instancji. Robi się to za pośrednictwem organu, który wydał decyzję o nałożeniu kary, w praktyce zatem pismo składane jest do urzędu i nic się za to nie płaci.

Obowiązek rejestracji samochodu obowiązuje w całej Polsce, jednak jeszcze do niedawna niedopełnienie go nie wiązało się z żadnymi konsekwencjami finansowymi. Odwołanie więc może skutkować znacznym obniżeniem kary do jej minimalnej wartości, a w niektórych przypadkach nawet całkowitym odstąpieniem od konsekwencji finansowych.

Jak napisać odwołanie od kary za nieprzerejestrowanie samochodu?

Jak zostało wspomniane wyżej, tworząc odwołanie, najlepiej skorzystać z gotowego wzoru, stworzonego przez prawdziwych profesjonalistów. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu, konieczności wprowadzania poprawek oraz zwiększysz swoje szanse na jego pozytywne rozpatrzenie. 

W składanym wniosku powinieneś zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje, działające w tej sytuacji na Twoją korzyść. Możesz powołać się np. na aspekty, które doprowadziły do tego, że nie udało Ci się przerejestrować zakupionego samochodu w odpowiednim czasie. Są to m.in.:

  • brak możliwości zgłoszenia się do urzędu osobiście, przy jednoczesnym braku podpisu kwalifikowanego czy profilu zaufanego, umożliwiających złożenie dokumentu przez internet;
  • trudna sytuacja materialna i problem z płynnością finansową;
  • ograniczona ilość przyjmowania klientów w urzędach oraz duże kolejki;
  • nieznajomość przepisów i brak wiedzy o tym, że tego rodzaju zgłoszenia trzeba dokonać.

Jeśli jest to Twoje pierwsze przewinienie, ubiegać się możesz także o zastosowanie pouczenia oraz odstąpienie od kary pieniężnej, co z pewnością byłoby najbardziej satysfakcjonującym rozwiązaniem. W każdym z wymienionych przypadków pomocne może być także jak najszybsze uregulowanie wszelkich formalności i dokonanie przerejestrowania pojazdu.

Korzystaj z profesjonalnie przygotowanych, gotowych wniosków i pism

Więcej darmowych wzorów wniosków oraz pism, znaleźć możesz na stronie https://jakwyjsczdlugow.pl/. Do każdego z nich dołączany jest przykładowo wypełniony dokument, dzięki czemu stworzenie poprawnego formularza i dostarczenie go do odpowiedniego urzędu będzie jeszcze łatwiejsze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *