Największe SUV’y niemieckiej marki, w ich sportowym wydaniu “S”, napędzał do tej pory jedynie silnik wysokoprężny V8 o mocy 435 koni mechanicznych. Jak wynika z najnowszych informacji Audi do gamy silnikowej SQ7 oraz SQ8 wprowadzi jednostkę TFSI V8.

Dzięki dodaniu do palety silników motoru benzynowego SUV’y zyskają przede wszystkim na osiągach. 4-litrowy motor w obydwu modelach będzie generował dokładnie 500 koni mechanicznych oraz moment obrotowy rzędu 770 Nm. Przekłada się to na przyśpieszenie do pierwszej “setki” w czasie 4,1 sekundy. Porównując obie wersje silnikowe różnica w sprincie do 100 km/h wynosi dokładnie 0,7 sekundy, oczywiście na korzyść jednostki benzynowej. To spora zmiana zarówno w SQ7 jak i SQ8.

SQ8

Według danych producenta auta z silnikiem V8 TFSI potrzebują jedynie 3,8 sekundy aby zwiększyć prędkość z 80 km/h do 120 km/h. Prędkość maksymalna została oczywiście ograniczona do 250 km/h. Jest to dokładnie ten sam układ napędowy, który zaproponowało Audi w SQ7 oraz SQ8 przeznaczonych na rynek amerykański. W USA auta z tym silnikiem opuściły bramy fabryki na początku 2020 roku.

„Silniki benzynowe stają się coraz bardziej popularne, w segmencie SUV-ów o wysokich osiągach, dzięki sile wzrostu wydajności osiągniętego w ostatnich latach, a my uznajemy to za słuszne w przypadku tych modeli” 

Andrew Doyle, brytyjski kierowca testowy Audi
SQ8

Standardowo auta wyposażone będą w adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne. Za dopłatą klienci będą mogli uzyskać również elektromechaniczny system stabilizacji przechyłu. Będzie to częścią pakietu, który zawierał będzie dodatkowo sportowy mechanizm różnicowy. Dzięki temu auto mimo swoich gabarytów świetnie czuło się będzie w zakrętach. SQ7 standardowo wyposażone będzie w 20-calowe felgi z możliwością dokupienia 22-calowych. SQ8 bez dopłat posiadało będzie 21-calowe obręcze z możliwością dokupienia 23-calowych. Odmiany z jednostką benzynową dostępne będą na rynku już jesienią tego roku. Niemieckie ceny SQ7 zaczynają się od 93 287 EUR, a wartość SQ8 przekracza granicę sześciu cyfr i wynosić będzie dokładnie 101 085 EUR.

Foto. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *