Redaktor | Fotograf

W obecnych czasach to księgowi mają coraz więcej do powiedzenia w kwestii gamy modelowej producentów. Nie inaczej jest w przypadku Mercedesa, który w związku z tym zdecyduje się ograniczyć obecność w gamie najtańszych modeli. W najbliższym czasie dotknie to przede wszystkim Klasy A i Klasy B. Mają one zniknąć z rynku już w 2025 roku. W związku z tym Klasa A i B nie doczekają się prezentacji następnych generacji.

Mercedes Klasy A i Klasy B są już na rynku od bardzo dawna. Niestety, wszystko wskazuje na to, że mogą zostać ofiarami cięć kosztów przez niemiecką markę. Producent ze Stuttgartu chce ograniczyć ofertę najtańszych modeli w gamie i skupić się na autach droższych, przynoszących więcej profitu. W związku z tym, planowane jest obcięcie Mercedesów “entry level” z siedmiu modeli do jedynie czterech. Na wylocie jest właśnie Klasa A w nadwoziu hatchback i sedan, oraz Klasa B. Wiemy o tym dzięki informacjom od niemieckiej gazety “Handelsblatt“.

Mercedesy Klasy A i Klasy B znikną z rynku do 2025 roku - cięcie kosztów

Mercedes podzielił gamę swoich modeli na kilka kategorii. Podstawowe modele zostały nazwane “Entry Luxury”. Są to między innymi CLA, GLA, Klasa A i Klasa B. Cięcia obejmą przede wszystkim ostatnie dwa modele. Wszystko ma nastąpić już w 2025 roku, gdy prezentację będą miały następne generacje modeli “Entry Luxury”. Niestety, prawdopodobnie nie doczekają się ich Klasa A i Klasa B. Powodem nie są jedynie dodatkowe koszty opracowywania tak dużej ilości modeli, ale i rosnąca popularność SUVów oraz limuzyn coupe.

Mercedesy Klasy A i Klasy B znikną z rynku do 2025 roku - cięcie kosztów

W związku z tym w gamie na pewno pozostanie CLA, również w nadwoziu shooting brake, a także GLA i GLB. Nowe generacje tych modeli otrzymają nową platformę podłogową Mercedesa, czyli MMA. Póki co jednak, wszystkie modele pozostaną w ofercie. Niedługo nadejdzie lifting modeli z serii “Entry Luxury”. Nie będzie on jednak rozbudowany, raczej będzie to odświeżenie designu i technologii. Nowe generacje nadejdą najwcześniej w 2025 roku, wtedy też możemy oczekiwać wycofania z oferty Klasy A i Klasy B. Dwa lata wcześniej, Mercedes planuje wycofać skrzynie manualne.

Fot. materiały prasowe producenta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *