EQA

Założyciel | Redaktor naczelny Pasjonat motoryzacji i marketingu - wielu mówi, że urodził się z benzyną we krwi, lecz lekarze wciąż mają wątpliwości jak to możliwe.

Producenci zaczynają tworzyć coraz więcej elektryków, a GLA będzie stanowić podstawę pod kolejnego elektryka Mercedesa, czyli model EQA

Jeszcze do niedawna mówiło się, że Mercedes EQA będzie hatchback’iem na bazie klasy A. Teraz jednak zaszły zmiany i nawet zaprezentowany przez Mercedesa koncept niewiele ma wspólnego z testowanymi egzemplarzami. Okazuje się bowiem, że EQA będzie crossover’em na bazie modelu GLA, więc jego pokrewieństwo z klasą A jest znikome. Skąd ta zmiana? Nie wiemy i zastanawiamy się dlaczego koncept był hatchback’iem wprowadzając wszystkich w błąd. Mimo to wszystko teraz stało się jasne i przedrostek EQ będzie zarezerwowany dla aut “terenowych”. Czy aby na pewno?

Tutaj Mercedes ma teoretycznie całkiem spory wybór, aby jakoś inaczej nazwać swoje limuzyny i hatchbacki, ale co z np. EQS, który był limuzyną? Powstanie w jego miejsce elektryk na bazie modelu GLS, a limuzyna zmieni nazwę? Teoretycznie byłoby to logiczne, bo tak też było z EQA, ale nie widać na razie, aby Mercedes testował na masową skalę jakiegoś elektryka innego niż SUV/Crossover, ani też nie widać by w planach było wprowadzenie innego nazewnictwa. Wiemy natomiast, że EQA będzie technicznym bliźniakiem EQB, czyli silniki elektryczne wygenerują około 270 KM i 500 Nm. Zasięg? Tutaj pojawiają się sprzeczne informacje. Podobno Mercedes pracuje nad technologią pozwalającą przejechać 500-700 km, ale obecny EQC ma zasięg zaledwie 322 km. Miejmy nadzieję, że w EQB i EQA będzie lepiej.

Premiera samochodu najprawdopodobniej zbiegnie się z premierą EQB i odbędzie się pod koniec 2020 roku. Wiemy, że produkcja będzie odbywać się we Francji w fabryce zlokalizowanej w Hambach. Jeśli wierzyć obietnicom ludzi z Mercedesa to do końca 2022 roku będzie w sprzedaży 10 samochodów elektrycznych. Czekamy z niecierpliwością na konkurenta Porsche Taycan spod znaku AMG. To byłaby elektryzująca walka, szczególnie gdyby przeniosłaby się na Europejskie tory. Teraz EQA jest porównywany z Teslą Model 3.

Foto. Carscoops

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *