Redaktor | Fotograf

Po raz kolejny brytyjski producent zmienia swoje plany. Pierwotnie produkcja modelu Elva miała wynieść 399 sztuk, jednak teraz okazało się, że będzie ich o 250 mniej.

McLaren ostatnio zaprezentował sporo ciekawych modeli. Klienci mogą teraz wybierać spośród kilku mocno limitowanych samochodów brytyjskiego producenta. Bez wątpienia, jednym z najciekawszych jest speedster Elva. Początkowo produkcja miała być limitowana, jednak miało powstać aż 399 sztuk, co jak na takie auto jest dość sporą liczbą. Teraz jednak, McLaren zmienił plany i postanowił, że bardziej ograniczy produkcję Elvy. Powstanie jedynie 149 sztuk, a więc 250 mniej niż pierwotnie planowano.

Nie wiadomo co spowodowało taki obrót spraw. Nie ma jednak wątpliwości, że Elva będzie teraz jeszcze rzadszym widokiem na drogach. Pod maską znajduje się silnik znany już z modelu Senna. 4-litrowa jednostka V8 rozwija 815 koni mechanicznych oraz 800 niutonometrów. Napęd trafia jedynie na tylną oś za pomocą dwusprzęgłowej skrzyni biegów. Osiągi są niesamowite, ponieważ Elva przyspiesza do stu kilometrów na godzinę w 2,8 sekundy, a do dwustu w 6,8 sekundy.

McLaren Elva

Dodatkowo, McLaren zdecydował, że do części speedsterów będzie można domówić przednią szybę, a więc element, który powinien nie występować w tego typu samochodzie. Pomimo tego, szyba nie doda zbyt wielu dodatkowych kilogramów. Dzięki obudowie wykonanej z włókna węglowego waży tylko 20 kilogramów, co oznacza, że Elva w takiej wersji waży 1300 kilogramów. To nadal bardzo niewiele i wciąż mniej niż jakikolwiek inny model McLarena. Odmiana bez przedniej szyby jest wyposażona w system Active Air Management System, który wytwarza barierę powietrza nad kokpitem, która zastępuje przednią szybę.

McLaren Elva

Bez wątpienia, Elva stanie się teraz znacznie bardziej unikatowym samochodem. Obcięcie produkcji o 250 sztuk jest dość poważnym krokiem, podobnie jak dodanie opcjonalnej przedniej szyby. Być może część klientów faktycznie zdecyduje się na nią, tak aby Elva była bardziej praktyczna. Już niedługo Elva powinna zacząć trafiać do klientów.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *