Redaktor | Fotograf

Era samochodów elektrycznych zbliża się wielkimi krokami. Choć producenci aut sportowych bronią się przed tym jak mogą, zmiany dotkną również ich. Lamborghini już niedługo zajmie się elektryfikacją swojej gamy. Obejmie ona przede wszystkim hybrydyzację nowych modeli, a także prezentację hybrydowych odmian obecnych modeli. W związku z tym, w tym roku ujrzymy premierę ostatniej wersji napędzanej jedynie silnikiem spalinowym. Jednak chodzi o nie byle co, bo o wolnossące V12.

Lamborghini to bez wątpienia marka, która kojarzy się nam z ogromnymi silnikami V12. Jednak w obecnych czasach, nawet producent z Sant’Agata Bolognese musi zmierzyć się z wyzwaniem elektryfikacji swoich modeli. Aby zmniejszyć emisję spalin, włoski producent zadba przede wszystkim o elektryczne wsparcie znanych już jednostek spalinowych. Nie ma mowy o wprowadzeniu do gamy mniejszych silników spalinowych w odmianach hybrydowych, tak jak zrobiło to Maserati czy Ferrari. Pomimo tego, według słów Stephena Winkelmanna, już w tym roku przyjdzie nam zobaczyć ostatni model Lamborghini napędzany wyłącznie silnikiem spalinowym.

Lamborghini wypuści ostatnie auto z silnikiem spalinowym w tym roku

Pomimo tego, póki co w gamie znajdują się jedynie czysto spalinowe odmiany. Dopiero w tym roku szykują się w tej kwestii zmiany. Prawdopodobnie Lamborghini pokaże nam 4 nowe modele lub odmiany. Część z nich będzie poddana hybrydyzacji. Najprawdopodobniej będzie to Urus, którego czeka także lifting. Przy jego okazji pojawi się zapewne nowa wersja silnikowa. Ciekawszy będzie jednak następca Aventadora. Wciąż będzie miał pod maską silnik V12, jednak elektryfikacja w tym przypadku jest nieunikniona. Tuż przed jego nadejściem z taśm produkcyjnych powinny zjechać ostatnie egzemplarze Aventadora Ultimae.

Lamborghini wypuści ostatnie auto z silnikiem spalinowym w tym roku

W związku z tym, będzie to ostatnia pora aby kupić Lamborghini wyposażone w czysto spalinowy silnik. Już niedługo nadejdzie era hybryd. Od niej już niedaleko do pełnej elektryfikacji gamy. Włosi chcą zacząć już w 2025 roku, gdy pokażą swój pierwszy w pełni elektryczny model. W planach jest także sportowa limuzyna na kształt Taycana. Wielkie zmiany nadejdą już niedługo.

Foto. materiały prasowe producenta

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *