Kia Picanto może pochwalić się imponującym wynikiem w teście NCAP. Nieczęsto bowiem jakiemuś modelowi zdarza się otrzymać zero gwiazdek.

Choć NCAP jest organizacją działającą od długiego czasu, tak oddział pod nazwą Latin NCAP funkcjonuje dopiero od 2010 roku. Ma on te same zadania, co pozostałe wydziały tej organizacji, lecz skupiony jest na rejonie Ameryki Południowej, Środkowej oraz Karaibów. Celem instytucji jest testowanie aut oraz ich systemów bezpieczeństwa w często widowiskowy sposób, lecz nie chodzi tu o rozrywkę. NCAP sprawdza, czy poszczególne modele samochodów są wystarczająco bezpieczne dla podróżujących nimi ludzi. Dobry wynik w tym teście często jest jedną z głównych kart przetargowych dla producentów przy promocji swoich nowych modeli. Jednak po jednym z ostatnich badań, Kia najchętniej schowałaby zapewne głowę w piach.

W opublikowanych w czwartek wynikach testu, Latin NCAP nie pozostawia suchej nitki na modelu Picanto. Dla hatchbacka z Korei Południowej jeszcze w pierwszej połowie tego roku zapowiedziano facelifting i to właśnie ta wersja była testowana przez NCAP. Wyposażenie auta pod względem bezpieczeństwa nie robi wielkiego wrażenia. Można wręcz powiedzieć, że jak na współczesne warunki jest dość ascetyczne – jedna poduszka powietrzna dla kierowcy, system zaciskowy na pasach bezpieczeństwa oraz sygnał przypominający o ich zapięciu.

Tyle.

W standardzie nie ma nawet tak podstawowego dzisiaj systemu, jak ABS. Lepszy osprzęt dostaniemy dopiero w tych najwyższych wersjach Picanto.

Kia Picanto NCAP

To wszystko zdecydowanie nie brzmi zachęcająco, a praktyka okazuje się dla Koreańczyków jeszcze okrutniejsza. W wyżej wspomnianym teście, Kia Picanto otrzymała… no właśnie sęk w tym, że nie otrzymała gwiazdek. Ani jednej.

NCAP przyznaje punkty w czterech kategoriach. Jak możecie się domyślić, w każdej z nich Picanto wypadło mizernie. Ochrona osób dorosłych – 0% (!); ochrona dzieci – 29%; ochrona innych użytkowników ruchu – 51%; systemy bezpieczeństwa – 7%. Kompletny dramat. Jeżeli chcecie sprawdzić szczegółowe wyniki badania, możecie pobrać je z tego linku.

Oczywiście nawet 0-gwiazdkowy wynik pozwala na dopuszczenie auta do ruchu. Generuje on jednak spore obawy odnośnie bezpieczeństwa testowanego modelu i jego ewentualnych losów sprzedażowych. Picanto ma być jednak budżetowym modelem i niektórym kupującym może być w tym kontekście po prostu wszystko jedno.

Kia Picanto NCAP

Foto. Latin NCAP; KIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *